Reklama

Kraj

Tauron: Paweł Szczeszek nowym prezesem spółki

Michał Boroń/PAP
Dodano: 08.04.2022
62208_42150855_42150812
Share
Udostępnij
Rada nadzorcza Taurona powołała z dniem 11 kwietnia Pawła Szczeszka do składu zarządu spółki, powierzając mu funkcję prezesa – poinformowała w piątek spółka. Szczeszek przekazał, że skoncentruje się na wydzieleniu aktywów węglowych z Taurona do NABE.
Tauron w piątkowym komunikacie podkreślił, że priorytetem Szczeszka jest reforma polskiej energetyki, co oznacza sprawne przeprowadzenie procesu wydzielania aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
 
"To najważniejsza reforma strukturalna polskiej energetyki w ostatnich kilkunastu latach, wręcz niezbędna z punktu widzenia zachowania bezpieczeństwa energetycznego Polski. W pierwszej kolejności skoncentruję się na pracach przygotowujących Grupę do wydzielenia aktywów węglowych do NABE" – powiedział cytowany w komunikacie spółki Szczeszek.
 
"Zdaję sobie sprawę, że reforma polskiej energetyki może budzić niepokój po stronie pracowników i ich rodzin. Chcę jasno powiedzieć, że będę walczył, by każdy objęty tym procesem otrzymał godne warunki pracy i płacy w NABE" – zaznaczył nowy prezes. Zapewnił też stronę społeczną, że "najważniejsze ustalenia będą czynione w porozumieniu z reprezentantami pracowników".
 
Spółka zapowiedziała, że ma zamiar przyspieszyć "zielony zwrot", skupić się na rozwoju sieci dystrybucyjnej, a także multienergetycznej oferty sprzedażowej. "Zakładam, że w najbliższych latach polska branża energetyczna będzie musiała zwiększyć wydatki na rozwój odnawialnych źródeł energii i budowę magazynów energii. Priorytetem powinien również pozostać rozwój sieci elektroenergetycznych, które wymagają nowych nakładów, by być bazą dla energetyki jutra" – wskazał Szczeszek.
 
Dodano, że kluczowe dla powodzenia transformacji grup energetycznych i realizacji dużych inwestycji w OZE będzie wydzielenie aktywów węglowych, a także działania skierowane na zmniejszenie zadłużenia grup energetycznych.
 
Szczeszek jest absolwentem Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki oraz Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Od 2020 roku kierował Eneą. W latach 2018-2020 był prezesem Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja. W latach 2017-2018 pełnił funkcję wiceprezesa PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa, zaś w latach 2016-2017 pełnił funkcję prezesa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu-Zdroju.
 
W piątek Enea przekazała, że Paweł Szczeszek zrezygnował z funkcji prezesa spółki z dniem 10 kwietnia br.
 
Tauron jest największym dystrybutorem, drugim sprzedawcą i trzecim wytwórcą energii elektrycznej w Polsce. Swoim działaniem obejmuje 18 proc. powierzchni kraju. Od 2010 r. akcje Tauronu notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy