Reklama

Kraj

Sejm: większość klubów rekomenduje jak najszybsze wprowadzenie tzw. ustawy sankcyjnej

Hubert Bekrycht/PAP
Dodano: 07.04.2022
62169_42137005_40706262
Share
Udostępnij
W wystąpieniach klubowych podczas wieczornej sejmowej debaty ws. zamrażania majątków osób i podmiotów wspierających reżimy Rosji i Białorusi dominowały argumenty wskazujące na natychmiastową konieczność odcięcia reżimu Putina od pieniędzy, za które prowadzi inwazję na Ukrainę.
W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem tzw. ustawy sankcyjnej o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie embarga na import węgla z Rosji, a także możliwość zamrażania majątków podmiotów i osób wspierających agresję Rosji na Ukrainę oraz reżimy Rosji i Białorusi.
 
Sejmowe komisje jednomyślnie zarekomendowały w środę przyjęcie ustawy sankcyjnej. Do jej projektu wprowadzono także poprawkę zakazującą używania i propagowania symboli wspierających rosyjską inwazję na Ukrainę.
 
W imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości głos zabrał poseł Piotr Kaleta. Zadeklarował, że klub PiS poprze projekt ustawy sankcyjnej. "Znaleźliśmy się w takim szczególnym momencie, jeśli chodzi o byt o niepodległość naszej ojczyzny i wolność krajów europejskich" – powiedział Kaleta.
 
"Ale są ludzie, którzy z tego miejsca z mównicy sejmowej zabierają głos, a także później ten głos przenoszą w inną przestrzeń publiczną i medialną w sposób arogancki i bezczelny" – podkreślił. "Możemy odnosić wrażenie, że wspierają te osoby, które dzisiaj dokonują tak haniebnych i podłych czynów, jak mordowanie Ukraińców" – zaznaczył. Poseł PiS nawiązał do sytuacji, kiedy "poseł Janusz Korwin-Mikke spoliczkował europosła KO nazywając Michała Boniego +człowiekiem bez honoru+, a nawet +gnidą+.
 
"Wprawdzie nie ma teraz Korwin-Mikkego w ławach sejmowych, ale czy w ten sposób nie powinno się postąpić z nim? Tak zwyczajnie Januszowi Korwinowi-Mikke dać po prostu w pysk" – powiedział Kaleta. "W ten właśnie sposób należałoby postępować po prostu z takimi +gnidami+, które podważają to wszystko, co dzieje się na Ukrainie i podważają polską rację stanu" – podkreślił poseł PiS.
 
W imieniu klubu wstąpił poseł Robert Kropiwnicki nawiązując do nazwy projektu o zamrażaniu majątków osób i podmiotów wspierających Rosję i Białoruś. "Zamrażanie to jest działanie pozorne, więc weźcie się do roboty, zróbcie coś konkretnego. Nie wykorzystujecie wojny jak polityczne złoto" – mówił Kropiwnicki.
 
Poseł Tomasz Trela z Lewicy podziękował za przyjęcie jego poprawki o zakazie posługiwania się znakiem "Z" – symbolem reżimu Putina". Zwracam się do posłów Konfederacji. Jeśli wam się wymsknie pokazywanie tej +zetki+, to będziecie mieli w końcu problemy, bo te głupoty, które wygadują wielbiciele Putina przechodzą ludzkie pojęcie" – podsumował Trela.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy