Reklama

Kraj

Produkcja spadła w Polsce po raz pierwszy od 14 miesięcy

PAP
Dodano: 01.04.2022
61846_1k32
Share
Udostępnij
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w marcu wyniósł 52,7 pkt. wobec 54,7 pkt. w lutym – podała firma Markit. Konsensus PAP Biznes zakładał PMI na poziomie 53,1 pkt.

"Wojna w sąsiedniej Ukrainie, która doprowadziła do niepewności, niestabilności i nasilenia presji inflacyjnej na całym świecie, przyczyniła się do spowolnienia wzrostu w polskim sektorze wytwórczym w marcu. Produkcja i nowe zamówienia spadły, a tempo wzrostu zatrudnienia i aktywności zakupowej osłabło. Ponadto niedobory podaży surowców wzrosły, a inflacja kosztów produkcji i cen wyrobów gotowych przyspieszyła" – napisano.

Autorzy badania podają, że produkcja spadła po raz pierwszy od 14 miesięcy, a osłabienie napływu nowych kontraktów zakończyło 15-miesięczną sekwencję wzrostową.

Markit podaje, że eksport ucierpiał jeszcze bardziej – wg najnowszych danych zlecenia od klientów zagranicznych odnotowały najostrzejszy spadek od połowy 2020 r.

Pogorszenie koniunktury było konsekwencją wojny w Ukrainie.

“Wybuch wojny w Ukrainie wpłynął destabilizująco na sytuację w polskim sektorze przemysłowym. Produkcja i nowe zamówienia spadły z powodu zrozumiałych obaw klientów, a handel z sąsiednimi krajami zza wschodniej granicy mocno ucierpiał. Ponadto problemy logistyczne obecne przy niedawnym ożywieniu w światowym przemyśle nasiliły się, prowadząc do kolejnego silnego wzrostu presji cenowych" – napisano w komentarzu.

"Z najnowszych wyników badań wyłonił się jednak płomyk nadziei: jeśli niektóre z powyższych problemów zostaną rozwiązane – a stoi to pod wielkim znakiem zapytania – firmy spodziewają się post-pandemicznego wzrostu popytu, który może prowadzić do dalszej ekspansji w sektorze w nadchodzącym roku” – dodano. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy