Reklama

Kraj

Prezydent: bezpieczeństwo jest fundamentalnym czynnikiem wpływającym na inwestycje

Longina Grzegórska-Szpyt, Magdalena Jarco/PAP
Dodano: 30.03.2022
61781_42068546_42068303
Share
Udostępnij
Bezpieczeństwo jest fundamentalnym czynnikiem wpływającym na inwestycje – stwierdził w środę prezydent Andrzej Duda, podczas spotkania z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej. Zapewnił, że Polska jest rynkiem bezpiecznym, gdzie "można rozwijać biznes".
Jak mówił prezydent Andrzej Duda podczas środowego spotkania z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham) w Polsce "bezpieczeństwo jest fundamentalnym czynnikiem, który powoduje wzrost, albo obniżenie poziomu inwestycji".
 
"Polska jest broniona przez mur traktatu Północnoatlantyckiego, broniona przez mur obecnych w naszym kraju wojsk i systemów obronnych armii Stanów Zjednoczonych" – podkreślił. Dodał, że "bezpieczeństwo jest mocne" również przez obecność innych armii sojuszniczych.
 
Jak wskazał Andrzej Duda, jeżeli rozmawiamy o funkcjonowaniu na naszym rynku firm amerykańskich "to rozmawiamy o rynku bezpiecznym, o rynku, na którym chcielibyśmy, żeby były realizowane inwestycje". Dodał, że Polska to jest kraj sojuszniczy, zaprzyjaźniony, coraz bardziej związany ze Stanami Zjednoczonymi. "Można tutaj rozwijać biznes" – zapewnił.
 
Zaznaczył, że perspektywy inwestowania w naszym regionie, także w Polsce "są zdecydowanie interesujące". "Jeśli Ameryka chce gdzieś rywalizować, choćby z Chinami (…) to na obszarze tak bardzo zagospodarowanej Europy jest to, można powiedzieć, właściwie ostatnia przestrzeń, gdzie można tę przewagę zyskiwać. Do tego chcę państwa zachęcać" – mówił.
 
Prezydent wyraził nadzieję, że w przyszłości nasz kraj będzie też "rynkiem bardzo dobrej współpracy z Ukrainą". Dodał, że z tym ogromnym krajem "łączą nas coraz lepsze możliwości komunikacyjne, a perspektywy wsppółpracy są bardzo rozwojowe.
 
Andrzej Duda zwrócił uwagę, że polsko-ukraińską granicę przekroczyło od początku inwazji Rosji na Ukrainę ok. 2,5 mln przybyszów. "Szacujemy, że ok. 1 mln 800 tys. tutaj zostanie, czyli uważają to miejsce, w którym jest bezpiecznie, jest praca i bezpieczne warunki bytowe" – wskazał.
 
Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Tony Housh podkreślił na spotkaniu, że Polska i Stany Zjednoczonych od trzydziestu lat budują relacje biznesowe i inwestycje. "Pod każdym względem są one sukcesem" – ocenił.
 
Przypomniał, że amerykańscy inwestorzy mają w Polsce aktywa warte ponad 55 mld dol. i dają zatrudnienie ponad 300 tys. osób. "Mam przekonanie, że te liczby będą większe. A każda nowa inwestycja jest elementem naszego partnerstwa" – powiedział Housh.
 
"Dziś setki naszych firm pomaga Ukraińcom, gościnność Polaków jest wspaniała. Dziś musimy pomagać, ale również planować przyszłość" – zannaczył.
 
Według szefa Izby, świat się zmienił, zmienią się plany inwestycji i łańcuchy dostaw, zyska na znaczeniu bezpieczeństwo energetyczne, inwestycje w obronę przyśpieszą.
 
"Wspieramy innowacje, nowe miejsca pracy i nowe możliwości biznesowe naszych firm, naszych partnerów i naszych sąsiadów" – dodał Housh. Jak podkreślił, Polska może być jeszcze mocniejszym partnerem dla Stanów Zjednoczonych.
 
Według najnowszych dostępnych danych Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham), w Polsce funkcjonuje około 1,5 tys. firm z kapitałem amerykańskim. Ich roczne obroty osiągają 63,3 mld dol., a aktywa 55,2 mld dol. Z kolei wartość amerykańskich inwestycji w Polsce, według danych AmCham, to 26,4 mld dol.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy