Reklama

Kraj

Rzecznik rządu: przyjęliśmy projekt umożliwiający mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję

Sonia Otfinowska, Krzysztof Kowalczyk/PAP
Dodano: 29.03.2022
61751_42056272_42056259
Share
Udostępnij
Rada Ministrów przyjęła projekt umożliwiający mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję – przekazał we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Listę podmiotów prowadził będzie szef MSWiA; będzie miała charakter publiczny.
"Dzisiaj Rada Ministrów zdecydowała się, aby przyjąć kolejny pakiet rozwiązań, który umożliwi podejmowanie działań w zakresie mrożenia funduszy na terenie Polski. Ten projekt ustawy zakłada, że będziemy blokować majątki podmiotów, które przyczyniają się do wspierania rosyjskiej inwazji na niepodległa Ukrainę" – przekazał Müller.
 
Jak tłumaczył, chodzi o stworzenie wykazów odrębnych od tych zawartych w rozporządzeniach unijnych. "W ten sposób będziemy mogli podejmować działania, które mrożą rożnego rodzaju fundusze, m.in. gotówkę, czeki, przekazy pieniężne, depozyty, wszystkie takie fundusze, które mogą być używane do wspierania działań Federacji Rosyjskiej. Możliwe będzie również mrożenie zasobów gospodarczych, będzie to dotyczyło zarówno aktywów materialnych, jak i niematerialnych, ruchomych i nieruchomych" – mówił rzecznik rządu.
 
Jak podkreślił, decyzja ta idzie dalej niż dotychczasowe sankcje unijne. "Jak wiemy, tego typu rozwiązania wymagają jednomyślności, natomiast tutaj, ze względu na powołanie się na klauzulę bezpieczeństwa, podejmujemy działania o charakterze krajowym" – powiedział Müller.
 
Listę podmiotów prowadził będzie szef MSWiA i będzie miała charakter publiczny. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy