Reklama

Kraj

Bittel: chcemy przedłużyć do końca marca darmowe przejazdy pociągami dla Ukraińców

Łukasz Pawłowski/PAP
Dodano: 25.03.2022
61588_42021586_42021579
Share
Udostępnij
Ministerstwo Infrastruktury chce przedłużyć uchodźcom z Ukrainy darmowe podróże koleją do końca marca br. – poinformował w piątek na konferencji wiceszef resortu Andrzej Bittel. Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca zaapelował do rodaków, by nie nadużywali darmowych przejazdów.
Darmowe przejazdy dla uchodźców z Ukrainy zostały wprowadzone 26 lutego na cztery tygodnie.
 
"Na ten moment PKP Intercity wydało ponad 900 tys. bezpłatnych biletów (dla obywateli Ukrainy – PAP). My będziemy chcieli, prosimy, apelujemy z panem ministrem Adamczykiem, o przedłużenie tego działania w takim kształcie, w jakim jest ono do tej pory, na tych samych zasadach, do końca marca" – powiedział Bittel.
 
"W kwietniu będziemy odrobinę niuansować zasady, po to, aby wyeliminować – na razie marginalny, ale jednak dostrzegany – mechanizm nienależytego wykorzystywania tej darmowej oferty" – dodał.
 
Wiceminister zaapelował, aby Ukraińcy, którzy są zakorzenieni w Polsce, którzy mają pracę, kupowali bilety. Wyjaśnił, że środki te będą przeznaczone m.in. na wypłaty dla polskich kolejarzy, którzy pomagają uchodźcom ukraińskim.
 
Obecny na konferencji ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca również zaapelował do swoich rodaków, aby nie nadużywali darmowych przejazdów koleją.
 
"Chciałem zwrócić się do swoich rodaków, którzy przebywają teraz, którzy przebywali wcześniej w Polsce, i poprosić, aby nie nadużywać tej serdeczności. Jeżeli będą wprowadzone nowe przepisy, to aby się do nich dostosowywać, korzystać z kupowania biletów" – stwierdził ambasador.
 
Następnie Deszczyca przekazał ten apel w języku ukraińskim.
 
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wyjaśnił, że apel, który został skierowany przez ambasadora do obywateli Ukrainy przebywających w Polsce, to apel do mężczyzn w wieku od 18. do 60. roku życia, którzy w Polsce pracują. "Natomiast niezmiennie młodzież, mężczyźni powyżej 60. roku życia, osoby niepełnosprawne, a szczególnie mamy z dziećmi, będą mogły liczyć dalej na bezpłatny transport w tym szczególnym czasie" – podkreślił Adamczyk.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy