Reklama

Kraj

Cyfryzacja KPRM: ponad 250 tys. numerów PESEL dla obywateli Ukrainy

Aneta Oksiuta / PAP
Dodano: 23.03.2022
61421_23m8
Share
Udostępnij
Ponad 250 tys. obywateli Ukrainy otrzymało od 16 marca numer PESEL – podał w środę Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. Dzięki PESEL-om Ukraińcy mogą w Polsce kontynuować naukę, podjąć pracę, a także korzystać z usług polskiej e-administracji – dodano.

"Od środy 16 marca obywatele Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną, mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL. W ciągu pierwszego tygodnia nadano ich już ponad 250 tysięcy" – poinformowało w środę w komunikacie.

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. Jak podkreśla Cyfryzacja KPRM, dzięki PESEL-om Ukraińcy mogą w Polsce kontynuować naukę, podjąć pracę, a także korzystać ze wszystkich usług polskiej e-administracji.

Wniosek o nadanie numeru PESEL można wypełnić w dowolnym urzędzie gminy. Aby maksymalnie usprawnić cały proces, otwierane są punkty poza urzędami, umożliwiające sprawną obsługę obywateli Ukrainy. Jednym z takich miejsc jest Stadion Narodowy w Warszawie.

"Pierwszego dnia funkcjonowania punktu obsłużono tam ponad 1100 osób. Dzięki współpracy MSWiA oraz stołecznego samorządu udało się znacząco usprawnić proces nadawania PESEL-i. Do samorządów trafiły już 732 zestawy komputerowe i 258 dodatkowych skanerów odcisków palców tak, aby kolejne punkty mogły ruszyć jeszcze w tym tygodniu" – podkreślił cytowany w komunikacie sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Jak przekazano, od momentu rozpoczęcia procesu już prawie 100 tysięcy obywateli Ukrainy zdecydowało się na założenie swojego Profilu Zaufanego.

Cyfryzacja KPRM przypomniała, że numer PESEL jest dla wszystkich obywateli Ukrainy, którzy po 24 lutego uciekli z terenów Ukrainy i mieszkają w Polsce. Aby móc ubiegać się o przyznanie numeru PESEL wystarczy dokument ze zdjęciem, który potwierdza tożsamość uchodźcy. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się nadanie numeru na podstawie oświadczenia złożonego urzędnikowi.

Według informacji Straży Granicznej ze środy, od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,175 mln osób.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy