Reklama

Kraj

Dworczyk: od 24 lutego ponad 2,5 tys. transportów z pomocą humanitarną dla Ukrainy

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Rafał Białkowski / PAP
Dodano: 23.03.2022
61420_23m7
Share
Udostępnij
Od 24 lutego – dnia ataku Rosji na Ukrainę – zrealizowanych zostało ponad 2,5 tys. transportów samochodowych z pomocą humanitarną dla Ukrainy; zawierały przede wszystkim produkty żywnościowe, medyczne, środki higieny oraz odzież – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Podczas zorganizowanej w środę wspólnej z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą i wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim konferencji prasowej, Dworczyk przypomniał, że od czasu, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego, Polska przyjęła ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy.

"Od pierwszego dnia tej wojny Polska, a przede wszystkim Polacy, starają się pomóc naszym ukraińskim sąsiadom, dając dach nad głową" – powiedział szef KPRM. Podkreślił, że Polska stara się pomagać także w Ukrainie, tam, gdzie toczą się działania wojenne i gdzie "jest 6,5 mln uchodźców wewnętrznych".

Szef KPRM podsumowując miesiąc działań Polaków, a także – jak mówił – dziesiątek czy setek organizacji pozarządowych, przekazał, że od 24 lutego zostało zrealizowanych ponad 2,5 tys. transportów samochodowych z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Dodał, że były to przede wszystkim transporty przewożone przez tiry i duże ciężarówki, ale i busy i zawierały głównie produkty żywnościowe, medyczne, środki higieny oraz odzież. "To wszystko trafiło do naszych sąsiadów na Ukrainę od Lwowa, po Charków i Sumy" – zaznaczył.

Dworczyk przypomniał też, że 5 marca został uruchomiony uproszczony system odpraw oraz platforma internetowa pomagamukrainie.gov.pl za pomocą której każda organizacja pozarządowa może łatwo zarejestrować się i przejść w uproszczonej procedurze odprawę celną, wioząc pomoc humanitarną na Ukrainę. Jak zaznaczył, od czasu uruchomienia procedury do chwili obecnej było to ponad 1700 transportów. "W tej chwili widzimy pewien spadek liczby transportów organizowanych przez NGO-sy na Ukrainę" – dodał.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy