Reklama

Kraj

We wtorek z Białorusi do Polski próbowały się nielegalnie dostać 32 osoby

Robert Fiłończuk/PAP
Dodano: 23.03.2022
61402_41996944_41996711
Share
Udostępnij
32 cudzoziemców próbowało we wtorek dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę – podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. W środę – od północy do godzin rannych – pogranicznicy zatrzymali kolejnych 35 osób, m.in. po przekroczeniu granicznej rzeki Świsłocz.
W informacji zamieszczonej na Twitterze SG nie podaje narodowości nielegalnych imigrantów; wiadomo jedynie, że w przypadku próby odnotowanej na rzece Świsłocz była to 6-osobowa grupa obywateli Kazachstanu. Na odcinku granicy, za której zabezpieczenie odpowiada placówka SG w Dubiczach Cerkiewnych, zanotowano próbę siłowego przekroczenia granicy.
 
W tym roku rekordowy pod względem liczby zatrzymanych cudzoziemców był miniony poniedziałek. Wówczas w ciągu doby SG zatrzymała 134 osoby; największą 40-osobową grupę – w Narewce.
 
Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej na tym terenie od 2 września do 30 listopada 2021 r. był wprowadzony stan wyjątkowy.
 
W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do – jak napisano – eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.
 
Trwa budowa zapory chroniącej granicę. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy