Reklama

Kraj

Lekkoatletyczne HMŚ: brąz Polek w sztafecie 4×400 m i rekord świata Duplantisa

Tomasz Więcławski/PAP
Dodano: 20.03.2022
61310_41972518_41972309
Share
Udostępnij
Polska sztafeta 4×400 m kobiet – w składzie: Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka i Justyna Święty-Ersetic – zdobyła brązowy medal halowych mistrzostw świata w Belgradzie. Szwed Armand wywalczył złoto w skoku w tyczce, a wynikiem 6,20 poprawił absolutny rekord świata.
W rywalizacji pań 4×400 m wygrały Jamajki przed Holenderkami. Polki stoczyły bardzo zaciętą walkę o miejsce na podium. Zajęły trzecie miejsce czasem 3.28,59. Wynik Jamajek to 3.28,40, a drugie Holenderki były szybsze od biało-czerwonych o 0,02. Na ostatniej zmianie Święty-Ersetic przegrała "na kratach" z rewelacyjną Femke Bol.
 
"To nie jest to, po co tu przyjechałyśmy, ale trzeba docenić kolejny medal światowej imprezy w naszej kolekcji" – powiedziała Święty-Ersetic, mistrzyni olimpijska z Tokio w sztafecie mieszanej 4×400 m i wicemistrzyni w biegu rozstawnym pań.
 
Bieg od początku nie układał się Polkom, ale bardzo dobrze na trzeciej zmianie pobiegła Gacka.
 
"Tydzień temu miałam COVID. W ogóle nie wiedziałam, czy tu przyjadę. A udało się pobiec prawie idealnie" – mówiła wyraźnie zadowolona.
 
Uwagi do swojego występu na pierwszej zmianie miała Kaczmarek, ale koleżanki z kadry prostowały ją, żeby nie wybrzydzała. W Belgradzie zabrakło z powodu COVID-19 Anny Kiełbasińskiej, która miała drugi czas z Polek w tym sezonie, a także kontuzjowanej Małgorzaty Hołub-Kowalik.
 
Polki w sztafecie 4×400 m były halowymi wicemistrzyniami świata w 2016 i 2018 roku.
 
Sporo pecha mieli w tej samej konkurencji ich koledzy z reprezentacji. Wystartowali bardzo odmłodzonym składzie: Tymoteusz Zimny, Mateusz Rzeźniczak, Maksymilian Klepacki i Kajetan Duszyński. Wynikiem 3.07,81 zajęli czwarte miejsce. Wygrali Belgowie – 3.06,52.
 
"Widziałem, że poziom sztafet tutaj nie jest najwyższy, więc po eliminacjach wierzyłem w medal. Szkoda, że się nie udało" – mówił Duszyński, mistrz olimpijski w Tokio z biegu mieszanego 4×400 m. Zapewnił, że przed tą drużyną przyszłość.
 
Gwiazdą ostatniego dnia zawodów był Duplantis. Szwed wynikiem 6,20 poprawił absolutny rekord świata w skoku o tyczce i zdobył pierwszy złoty medal globalnego czempionatu pod dachem w swojej karierze.
 
Poprzedni rekord także należał do niego i wynosił 6,19. Został ustanowiony w tym roku także w Belgradzie, ale podczas mityngu jeszcze przed mistrzostwami świata.
 
Mistrz olimpijski z Tokio 6,20 skoczył w trzeciej próbie. Srebro dla Brazylijczyka Thiago Braza – 5,95, a brąz dla Amerykanina Chrisa Nilsena – 5,90.
 
"Nie mogę narzekać na samopoczucie, bo dwa rekordy świata w dwa tygodnie to fajna sprawa. Nie mam limitów, nie tworzę sobie ograniczeń" – mówił w wywiadzie dla TVP Sport.
 
Amerykanin Grant Holloway wynikiem 7,39 zdobył złoty medal w biegu na 60 m ppł. Wcześniej – w półfinale – powtórzył własny rezultat z 2021 roku i wynikiem 7,29 wyrównał rekord świata. Srebro dla reprezentanta Francji Pascala Martinot-Lagarde – 7,50, a brąz dla kolejnego reprezentanta USA Jarreta Eatona – 7,53.
 
Polacy Damian Czykier i Jakub Szymański odpadli w półfinałach.
 
Michał Rozmys zajął siódme miejsce w biegu na 1500 m czasem 3.36,71. Wygrał Etiopczyk Samuel Tefera – 3.32,77, który pokonał rewelacyjnego Norwega Jakoba Ingebrigtsena – 3.33,02. Brąz dla Kenijczyka Abela Kipsanga – 3.33,36.
 
"Docelowa forma ma być podczas mistrzostw świata w Eugene i mistrzostw Europy w Monachium. Trochę się przeziębiłem przed dzisiejszym finałem, ale zrobiłem, co mogłem. Dałem z siebie 100 procent" – powiedział Rozmys.
 
Złoty medal w skoku w dal zdobyła reprezentantka gospodarzy Ivana Vuleta (bardziej znana pod panieńskim nazwiskiem Spanovic). Uzyskała świetny wynik 7,06.
 
Polacy w Belgradzie dwukrotnie stanęli na podium; wcześniej srebro wywalczyła pięcioboistka Adrianna Sułek.
 
W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Etiopczycy z 4 złotymi, 3 srebrnymi i 2 brązowymi. Aż 20 reprezentacji sięgnęło po przynajmniej jedno złoto. Biało-czerwonym tym razem się ta sztuka nie udała.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy