Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Tusk na kongresie PO: jeśli będziemy zjednoczeni - z Ukrainą, między sobą, jako Zachód - zwyciężymy

A A A
Marta Rawicz, Piotr Śmiłowicz / PAP

Dodano: 19-03-2022

Fot. PAP/Rafał Guz

Fot. PAP/Rafał Guz

Donald Tusk wezwał podczas sobotniego kongresu programowego PO do jedności. "Jeśli będziemy zjednoczeni - z Ukrainą, między sobą, jako Zachód - zwyciężymy" - przekonywał. Wezwał też rząd, by wynegocjował z NATO wzmocnienie wschodniej flanki, a w UE - działania na rzecz relokacji części uchodźców.

Sobotni kongres był drugim z cyklu kongresów programowych, który tym razem odbył się pod hasłem "Bezpieczna Polska", a dominującym wątkiem w wystąpieniach polityków Platformy była tocząca się od przeszło trzech tygodni wojna w Ukrainie. Gościem specjalnym, z którym działacze Platformy połączyli się za pośrednictwem internetu, był mer Kijowa Witalij Kliczko, który podziękował Polsce i Polakom za pomoc oraz wsparcie udzielane Ukrainie.
Reklama

Scenariusz sobotniego kongresu, tak jak podczas pierwszego tego typu spotkania w styczniu, obejmował serię krótkich przemówień liderów PO, samorządowców, gości z zagranicy, a całość podsumował przewodniczący ugrupowania Donald Tusk.

Szef PO wystąpienie rozpoczął od nawiązania do sytuacji w Ukrainie. Tam - jak mówił - w obliczu wojny Ukraińcom udało się zbudować jedność, także polityków, którzy w przeszłości byli zaciętymi wrogami. W ten sam sposób - jak zauważył - postąpiły tamtejsze media. "Wszystkie telewizje ukraińskie połączyły się de facto w jedną stację, nadają w jednym tonie, jedne prawdziwe informacje, zagrzewają Ukraińców do wojny, budują autentyczną narodową jedność" - podkreślił Tusk.

Zwrócił przy tym uwagę na sytuację medialną w Polsce, gdzie TVP ostatnio angielski skrót Europejskiej Partii Ludowej - EPP rozwinęła jako "europejska partia Putina". "Powiedzieli to o partii, która jest naszą partią, której jestem europejskim szefem, której liderami są: Witalij Kliczko, Petro Poroszenko, Julia Tymoszenko, bo ich partie to także Europejska Partia Ludowa" - przypomniał b. premier.

Dodał, że w Ukrainie nikomu by dziś do głowy nie przyszło, by użyć mediów - prywatnych lub publicznych - do skłócania własnego narodu w obliczu wojny i katastrofy. "Musimy z tym dotrzeć do głów rządzących, że nie ma bardziej efektywnej V kolumny Putina niż ci, którzy w Polsce i w Europie skłócają Polaków i Europejczyków, sieją nienawiść i pogardę" - zaznaczył Tusk.
Reklama

Dodał, że nie jest to tylko apel jego samego, który - jak zauważył - jest najczęściej ofiarą tej "nienawistnej kampanii". "To jest też apel moich wszystkich ukraińskich przyjaciół - oni też potrzebują dzisiaj Polski zjednoczonej i Europy zjednoczonej" - przekonywał lider PO. "To jest ostatni moment, abyście zamknęli szczujnię, które chcą skłócić Polaków, które szkodzą Polsce, Ukrainie i Europie" - apelował do rządzących Tusk.

Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa Polski, Tusk wezwał do budowy "systemu obrony Polski", zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym. "Dzisiaj jest taki szczególny moment, jedyny, wyjątkowy, gdzie Polska może oczekiwać nie tylko fotografii z prezydentem amerykańskim, nie tylko poklepywania po plecach, że +jesteście wielcy, solidarni+. Tak, to wiemy, jak wielkim narodem są Polacy, jak kapitalnie sprawdzają się w takim czasie, jak dzisiaj, ale my dzisiaj potrzebujemy bardzo konkretnych i masywnych decyzji o obecności wojsk i struktury NATO-wskiej na terenie Polski" - wskazał Tusk.

Zaapelował do rządzących, by od partnerów na Zachodzie domagali się konkretów. "Tak, jak staliście się prozachodni w ostatnich tygodniach, to niech z tego nastawienia prozachodniego, proamerykańskiego wynikną konkrety, bo dzisiaj tego Polska potrzebuje jak tlenu" - przekonywał szef Platformy.

Skrytykował jednocześnie rządzących, za brak przygotowania Polski do wojny w Ukrainie, w tym na falę uchodźców z tego kraju. "Świat naprawdę oniemiał, kiedy zobaczył na co stać polski naród, ale polski naród oniemiał kiedy zobaczył na czym polega kompletna nieobecność i niemota polskiego rządu jeśli chodzi o tę kwestię. Mieli naprawdę ponad sto dni od wyraźnego sygnału, że będzie inwazja i wiedzieli bardzo dokładnie, że pierwszym, bezpośrednio dotykającym Polskę efektem tej inwazji będą setki tysięcy uchodźców. Przez te sto dni nie zrobili naprawdę nic" - stwierdził szef PO.
Reklama

Ironizował, że w tym czasie Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało w Warszawie zjazd "proputinowaskich polityków", a jeden z tygodników związanych z władzą zrobił 11-stronnicowy wywiad z ambasadorem Rosji, by "rozpowszechniać rosyjski punkt widzenia na konflikt ukraińsko-rosyjski".

Zwrócił zarazem uwagę, że dla większości uchodźców z Ukrainy Polska będzie krajem docelowym, nie tranzytowym i pytał kiedy rząd zwróci się wreszcie do Unii Europejskiej o uruchomienie tzw. mechanizmu solidarności, co - jak przypomniał - uczyniła ostatnio Mołdawia. Chodzi - jak dodał - o zorganizowanie sprawnej relokacji dla wszystkich chętnych Ukraińców. "Na co czekacie? Mamy znowu tę samą powtórkę z jakiegoś bardzo ponurego spektaklu - nie mamy pieniędzy europejskich, których w tej chwili potrzebujemy stukotanie bardziej, a oni nadal nic" - powiedział lider PO.

Podkreślił, że gros pomocy na rzecz uchodźcom biorą dziś na siebie obywatelki i obywatele, organizacje pozarządowe i samorządy. "A władzy nie ma. Piłsudski na pewno by to dziś powiedział: +Naród wielki, tylko władza...+, no już nie będę kończył..." - ironizował Tusk.

Skrytykował też PKN Orlen i CBA, które - według niego - do tej pory nie odpowiedziały na prośbę prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego o przekazanie na potrzeby uchodźców z Ukrainy tamtejszych, należących do nich ośrodków. "Wojewoda mówi temu prezydentowi: masz umieścić swoich uchodźców na sali gimnastycznej, będą spali na podłodze, bo do dzisiaj nie ma decyzji, żeby uruchomić te ośrodki - orlenowski i CBA, stojące puste tak, aby ci uchodźcy mogli w jakiś ludzkich warunkach przeżyć" - powiedział b. premier.
Reklama

Dodał, że tego typu sygnałów o zbyt małej pomocy władz jest więcej, m.in. z Dorohuska. "Nie może być powtórki z pandemii. Nie można rzucić jakiegoś ochłap i powiedzieć: radźcie sobie, tak, jak - zwracam się tutaj do rządu PiS - nie dajcie się poklepywać po plecach, tylko żądajcie bardzo konkretnej pomocy, jeśli chodzi o uchodźców, o armię i też przestańcie poklepywać Polki i Polaków: +świetnie sobie radzicie, brawo+, bo to nie o to chodzi, żebyście klaskali tym, którzy na co dzień niosą pomoc uchodźcom, tylko żebyście wzięli się do roboty" - podkreślił Tusk.

Nie szczędził też gorzkich słów Konfederacji, która zwołała kilka dni temu konferencję pod hasłem "Tak dla pomocy, nie dla przywilejów" dla uchodźców z Ukrainy. "Wiem, że to robią albo z jakiejś skrajnej głupoty, albo za pieniądze putinowskie, bo innego wyjaśnienia nie mam. Musimy zrobić wszystko - i do tego też potrzebne jest polskie państwo - żeby tego typu szczucie, tego typu propaganda nie zmieniła nastroju solidarności i ofiarności, z jakiego wszyscy tutaj w Polsce jesteśmy dumni, żeby im się nie powiodło, tej putinowskiej V kolumnie, żeby nikomu nie udało się naszczuć na siebie Polaków i Ukraińców" - przestrzegał szef Platformy.

Tusk przekonywał, że wojna w Ukrainie jest "wojną o fundamentalne wartości". "To jest naprawdę wojna dwóch światów, musimy zdać sobie z tego sprawę, że my Polacy znaleźliśmy się praktycznie na froncie wojny o przyszłość naszej cywilizacji. Nie tylko to jest kwestią naszego bezpieczeństwa, nie tylko niepodległości Ukrainy" - mówił b. premier.
Reklama

Jak dodał, to jest konfrontacja "o to jaka cywilizacja, jaki świat zwycięży - czy ten, który ma za nic prawa człowieka, różnorodność i mniejszości, praworządność, wolność mediów, demokrację, ten, który jest gotów użyć przemocy w każdej sytuacji, czyli Rosja Putina". Powtórzył zarazem swój postulat "deputinizacji" Europy i całego Zachodu.

Poinformował, że od premiera Mateusza Morawieckiego otrzymał zaproszenie na najbliższy poniedziałek, na godz. 10 na spotkanie z udziałem opozycji. "I będę w poniedziałek o godzinie 10, po to, żeby otwarcie i uczciwie mówić o tym, co jest potrzebne dla bezpieczeństwa Polski, polskiej rodziny, dla rozwiązania korzystnego też dla Ukraińców w kwestii uchodźców" - zaznaczył lider Platformy Obywatelskiej. Kluczowe - jak dodał - jest to, aby "odpowiedzią ze strony władzy była także uczciwa deklaracja politycznej jedności".

Zapowiedział, że w najbliższym tygodniu znów udaje się do Brukseli, by zabiegać o pieniądze dla Polski.

Tusk zwrócił uwagę, że Ukraińcy o demokrację, prozachodniość i perspektywę europejską muszą dzisiaj walczyć z bronią w ręku. "My możemy to zrobić przy pomocy kartki wyborczej, ale nikt za nas tego nie zrobi. Chcecie żyć w Polsce europejskiej i praworządnej? Chcecie żyć w takim państwie, o jakim marzą i walczą dzisiaj Ukraińcy? Musicie wziąć sprawy w swoje ręce" - zachęcał lider PO.
Reklama

Jak dodał, naszych wewnętrznych spraw nie załatwi za nas ani Bruksela, ani Waszyngton. "Będziemy robili wszystko, aby Polacy byli zjednoczeni jak nigdy dotąd wobec Rosji i wojny w Ukrainie, a w sprawach ważnych dla Polski tu wewnątrz my musimy własnymi umysłami, rękami i sercami doprowadzić do tego, żeby Polska była znowu jednoznacznie europejska, praworządna i demokratyczna" - podkreślił b. premier.

Na koniec zacytował pierwsze wersy hymnów Polski i Ukrainy, które brzmią niemal identycznie: "Jeszcze nie zginęła Ukraina", "Jeszcze Polska nie zginęła". "Jeśli będziemy zjednoczeni - z Ukrainą, między sobą, jako Zachód, zwyciężymy" - zaznaczył lider Platformy.

Sobotni kongres otworzył również Tusk, po czym przekazał głos Witalijowi Kliczce. Następnie nastąpiła seria wystąpień polityków PO. Prezydenci: Warszawy Rafał Trzaskowski, Łodzi Hanna Zdanowska i Wałbrzycha Roman Szełemej opowiadali o tym jak wygląda pomoc uchodźcom w ich miastach i o tym jakie są ich oczekiwania i potrzeby. Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz upomniała się - podobnie jak Tusk - o uruchomienia unijnego mechanizmu relokacji uchodźców; b. szef MON Tomasz Siemoniak i b. szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz nakreślili wizję koniecznego wzmocnienia polskiej armii; b. szef MSZ Radosław Sikorski wezwał do zawieszenia Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. B. ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki przekonywał natomiast, że polska dyplomacja potrzebuje odpolitycznienia i profesjonalizacji.

Podczas kongresu wyemitowane zostały też krótkie wystąpienia gości zagranicznych, m.in. b. sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena oraz b. dowódcy generalnego armii USA w Europie gen. Bena Hodgesa.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-03-31 17:28
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.