Reklama

Kraj

Cieszyński: w czwartek 45,5 tys. numerów PESEL wydano obywatelom Ukrainy

Aneta Oksiuta / PAP
Dodano: 18.03.2022
61237_18m7
Share
Udostępnij
W środę zostało nadanych 37 tys. numerów PESEL, w czwartek 45,5 tys. – poinformował w piątek sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński.

Cieszyński, w piątek w radiowej Trójce zapytany o to, ilu Ukraińców skutecznie zarejestrowało się do systemu nadającego im numer PESEL, odpowiedział: "Pierwszego dnia to było 37 tys., drugiego 45 500 tys.".

Dodał, że teraz trwa dostawa sprzętu, nowych stanowisk do samorządów, m.in. punkt, który powstanie na Stadionie Narodowym. Jego zdaniem tempo przyznawania numerów PESEL jeszcze się zwiększy w najbliższych dniach i tygodniach. "I pokażemy, że jesteśmy w stanie w ciągu 6-8 tygodni cały ten proces zamknąć" – mówił.

Według piątkowych informacji Straży Granicznej, liczba uchodźców, którzy wjechali do Polski od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę przekroczyła 2 mln osób.

Na mocy specustawy od środy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. Wnioski można składać w dowolnym urzędzie gminy.

Cyfryzacja KPRM podkreśla, że dzięki nadaniu PESEL osoby, które przekroczyły granicę z Ukrainą po 24 lutym, będą mogły korzystać z usług publicznych, takich jak np. elektroniczne recepty czy odprowadzanie podatków i składek.

Piątek jest 23. dniem inwazji Rosji na Ukrainę. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy