Reklama

Kraj

IRG SGH: zapaść w polskim rolnictwie porównywalna z kryzysem finansowym z 2008-2009 r.

Anna Wysoczańska/PAP
Dodano: 16.03.2022
61196_41935892_41545823
Share
Udostępnij
W polskim rolnictwie trwa załamanie koniunktury. Wartość wskaźnika koniunktury rolnej IRG SGH (IRGAGR) obniżył się do najniższego poziomu od światowego kryzysu finansowego i gospodarczego z lat 2008-2009 – informuje w środę Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.
"Załamanie koniunktury w IV kwartale 2021 r. pogłębiło się w pierwszym kwartale br. Wartość wskaźnika koniunktury rolnej IRG SGH (IRGAGR) ponownie spadła, o kolejne 11,5 pkt, do wysokości -23,2 pkt. To najniższa wartość wskaźnika od 13 lat, tj. od światowego kryzysu finansowego i gospodarczego z lat 2008-2009" – czytamy w informacji sygnalnej IRG SGH.
 
Łącznie w ciągu dwóch ostatnich kwartałów wskaźnik stracił ponad 25 pkt, co jest zdarzeniem bez precedensu – oceniają analitycy IRG. Obecna wartość IRGAGR jest niższa niż rok temu o 12,6 pkt. W ciągu kwartału obniżyły się wartości obu składowych wskaźnika koniunktury: wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, oraz wskaźnika zaufania. Oba wskaźniki cząstkowe zanotowały wartości najniższe od wielu lat; wskaźnik wyrównanych przychodów jest najniższy od drugiego kwartału 2009 r., a poziom nastrojów w rolnictwie jest najniższy od IV kwartału 1999 r.
 
Na nastroje panujące w gospodarstwach rolnych wywarł wpływ przede wszystkim gwałtowny wzrost kosztów produkcji i utrzymania. Odsetek gospodarstw, które z wielkim niepokojem spoglądają w najbliższą przyszłość, wynosi ponad 30 proc. – to najwyższy wynik od początku badania koniunktury rolnej przez IRG SGH, tj. od 1986 r.
 
Oceny rolników ich przyszłej sytuacji finansowej są bardzo pesymistyczne i sięgają poziomów nienotowanych od 20 lat. Polskie rolnictwo doświadcza kryzysu niemal równie głębokiego co w latach 2008-2009, lecz bardziej intensywnego (wyższe tempo spadków wartości podstawowych wskaźników aktywności rolnej).
 
Jak informują analitycy SGH, "zapaść w polskim rolnictwie jest powszechna". W największym stopniu odczuwają ją gospodarstwa położone w makroregionie zachodnim małe, tj. o powierzchni do 7 ha i zajmujące się uprawą roślin wieloletnich.
 
Ponownie spadły wydatki na zakup pasz treściwych, nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, mimo że pierwszy kwartał roku jest zazwyczaj okresem ich zwiększenia w związku ze zbliżającym się wiosennym ożywieniem w rolnictwie. Obecne wartości sald wydatków na środki obrotowe produkcji rolnej są najniższe od 2009 r.
 
"Zmniejszyła się również skłonność do finansowania produkcji kredytem, a salda odpowiedzi na pytania o zamiar wzięcia kredytu oraz zrealizowany popyt na kredyt (na warunkach preferencyjnych i rynkowych) przyjęły wartości najniższe od ponad dekady" – napisano.
 
Badanie przeprowadzone w styczniu i lutym na próbie 2131 gospodarstw rolnych.
 
Instytut Rozwoju Gospodarczego został utworzony we wrześniu 1972 roku jako międzywydziałowa jednostka badawcza Szkoły Głównej Handlowej. Od 1992 roku IRG wchodzi w skład Kolegium Analiz Ekonomicznych. Instytut specjalizuje się w badaniach nad procesami i tendencjami rozwojowymi w gospodarce polskiej. Prowadzi badania koniunktury stanowiące podstawę diagnozowania sytuacji gospodarczej kraju. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy