Reklama

Kraj

Szef MSWiA: musimy jako Europa przyjąć wszystkich uchodźców wojennych z Ukrainy

Agnieszka Ziemska, Luiza Łuniewska / PAP
Dodano: 11.03.2022
60991_11m5
Share
Udostępnij
Musimy jako Europa przyjąć wszystkich uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy; nie będziemy mówili o żadnych kwotach, ilu uchodźców który kraj przyjmie – podkreślił w piątek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak zaznaczył, Europa otworzyła swoje granice, wszyscy będą mogli legalnie tu przebywać.

Kamiński na konferencji w MSWiA zaznaczył, że choć wcześniej dziennie przybywało niemal 150 tysięcy uchodźców z Ukrainy, minionej doby do Polski przybyło ich 87 tysięcy. "Można by z pozoru odnieść wrażenie, że mniejsza liczba uchodźców dociera do naszego kraju, ale jest wręcz przeciwnie. Ta liczba mniejsza świadczy o tym, że te osoby, które potrzebują schronienia, boją się wyruszyć w podróż do Polski" – powiedział. Minister wyjaśnił, że mieszkańcy Ukrainy obawiają się, że podróż do Polski jest śmiertelnie niebezpieczna. "Oddziały rosyjskie strzelają do cywilnych samochodów, do cywilnych autokarów i w tym momencie mieszkańcy, ludność cywilna na Ukrainie uważa, że bezpieczniej jest przeczekać ten moment w piwnicy" – podkreślił.

"Nie przywiązujmy się do tych liczb. Sytuacja jest na tyle dramatyczna i tragiczna na Ukrainie, że ta fala uchodźców będzie do nas docierała, będą to wielkie liczby. Niestety nie ma powodów racjonalnych, żeby sądzić, że metodami politycznymi może nastąpić jakieś przesilenie w najbliższym czasie" – dodał.

Szef MSWiA przypomniał, że w czwartek spotkał się na polsko-ukraińskiej granicy z ministrami spraw wewnętrznych Francji i Niemiec, Geraldem Darmaninem i Nancy Feaser. "Już zaczął funkcjonować nieformalny międzynarodowy sztab pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Wielu z nich deklaruje chęć oddalenia się od wojny jak najdalej. Niektórzy mają przyjaciół, mają rodziny na terenie Niemiec, na terenie innych państw UE" – zaznaczył.

Kamiński wskazał, że do Niemiec dotarła już pierwsza fala uchodźców, niemieckie urzędy zanotowały ich około 100 tysięcy. "Musimy w sposób uporządkowany, humanitarny zorganizować pomoc dla wszystkich uchodźców wojennych z Ukrainy na terenie całej Europy" – powiedział.

"Europa otworzyła swoje granice dla wszystkich uchodźców wojennych z Ukrainy" – oświadczył szef MSWiA. Zadeklarował ponadto, że nie będzie mowy o żadnych kwotach, o tym, kto, jaką liczbę uchodźców przyjmie. "Musimy jako Europa przyjąć wszystkich uchodźców, bo sytuacja tego wymaga" – podkreślił.

Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego, do Polski przybyło ponad 1,5 mln uchodźców wojennych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy