Reklama

Kraj

SG: 85 cudzoziemców próbowało w czwartek przekroczyć nielegalnie polsko-białoruską granicę

Robert Fiłończuk/PAP
Dodano: 11.03.2022
60978_41882519_41882480
Share
Udostępnij
85 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią – podała w piątek Straż Graniczna. Według jej danych, to najwięcej od początku roku. W piątek do godzin rannych SG zatrzymała kolejnych 26 nielegalnych imigrantów.
Na odcinku placówki Straży Granicznej w Mielniku miała miejsce kolejna próba siłowego forsowania granicy – podała w piątek rano na Twitterze Straż Graniczna.
 
2 marca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na obszarze 183 miejscowości przy granicy z Białorusią, w tym w 115 w województwie podlaskim i w 68 w województwie lubelskim. Obowiązuje ono do 30 czerwca 2022 r.
 
To przedłużenie rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 do 1 marca 2022 r. Wcześniej od 2 września do 30 listopada 2021 r. na tym samym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.
 
W rozporządzeniu napisano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do – jak napisano – "eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego, a w konsekwencji do spowolnienia trwających prac inwestycyjnych związanych z budową bariery technicznego i elektronicznego zabezpieczenia granicy państwowej".
 
Podano także, że wydłużony zakaz przebywania w strefie nadgranicznej ma także umożliwić zakończenie budowy tej zapory.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy