Reklama

Kraj

Soloch: prezydent weźmie w piątek udział w szczycie NATO i spotkaniu Bukaresztańskiej Dziewiątki

Mikołaj Małecki, Jakub Borowski / PAP
Dodano: 24.02.2022
60280_24lu39
Share
Udostępnij
W piątek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie NATO, który odbędzie się w formie wirtualnej, a także będzie uczestnikiem spotkania liderów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki – zapowiedział szef BBN Paweł Soloch.

Na konferencji prasowej w czwartek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch zapowiedział, że w piątek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie NATO, który odbędzie się w formie wirtualnej, a także będzie uczestnikiem spotkania liderów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (9 państw wschodniej granicy NATO).

Soloch zwrócił również uwagę, że na czwartkowym spotkaniu prezydenta oraz szefów służb i kluczowych resortów obecny był także szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba, który przedstawił sytuację z perspektywy ukraińskiej i przedstawił rekomendacje oraz sugestie działań, które Polska i – jak mówił Soloch – "cywilizowana wspólnota państw" powinna podjąć, by wesprzeć Ukrainę.

Soloch podkreślił, że podobna narada w BBN odbędzie się również w piątek w godzinach przedpołudniowych.

Soloch komentując agresję Rosji na Ukrainę, powiedział: "To zły dzień, przede wszystkim dla Ukrainy, ale też dla Europy i całego świata. My, w wymiarze narodowym, we współpracy z sojusznikami z NATO i UE, staramy się tę agresję, to zło, które dzisiaj się zaczęło, zatrzymać".

Soloch podkreślił również, że strona polska z zadowoleniem przyjęła informację o planowanym zwiększeniu liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Europie. "Mamy do czynienia z wojną w pobliżu granic NATO; ona coraz bardziej ma wymiar wojskowy, a nie gospodarczy. Także dwie rzeczy: sankcje, ale także demonstrowanie gotowości do odstraszania i obrony, jeżeli byłaby taka potrzeba" – zaznaczył.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy