Reklama

Kraj

Sejm potępił stanowczo rosyjską agresję i wezwał Rosję do wycofania sił z Ukrainy

Wiktoria Nicałek / PAP
Dodano: 24.02.2022
60253_24lu11
Share
Udostępnij
Atak na Ukrainę to atak na bezpieczeństwo euroatlantyckie, Federacja Rosyjska wyklucza się ze wspólnoty międzynarodowej – głosi przyjęte w czwartek przez aklamację oświadczenie Sejmu. Sejm potępił stanowczo rosyjską agresję i wezwał Rosję do wycofania sił z Ukrainy.

"Mimo intensywnych wysiłków wspólnoty międzynarodowej Federacja Rosyjska dokonała dziś otwartej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej agresji na Ukrainę. To brutalny akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych i ewidentne odrzucenie przez Rosję jej zobowiązań międzynarodowych wynikających z helsińskiego aktu końcowego, karty paryskiej, Memorandum Budapeszteńskiego, aktu stanowiącego NATO-Rosja i porozumień mińskich" – podkreślono w oświadczeniu, które odczytała w Sejmie marszałek Elżbieta Witek.

Podkreślono też, że agresja na Ukrainę stanowi "bezpośredni atak na bezpieczeństwo euroatlantyckie i cały porządek międzynarodowy, który pociąga za sobą olbrzymie konsekwencje geopolityczne" oraz że "Federacja Rosyjska wyklucza się ze wspólnoty międzynarodowej, cofamy się do najmroczniejszych czasów XX wieku".

Sejmu potępił stanowczo rosyjską agresję na Ukrainę.

"Wzywamy Federację Rosyjską oraz współpracującą z nią Republikę Białorusi do zaprzestania działań wojennych, wycofania wszystkich swoich wojsk z terytorium Ukrainy i z pobliża jej granic oraz pełnego przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego. Wspieramy demokratyczne władze i naród ukraiński i wyrażamy solidarność z nimi. Konsekwentnie popieramy suwerenność, niezależność i integralność terytorialną Ukrainy; nie zostawimy jej bez wsparcia" – głosi oświadczenie.

Podkreślono w nim ponadto, że "Sejm RP z całą mocą zwraca się do Unii Europejskiej, NATO i całej społeczności międzynarodowej o natychmiastowe wprowadzenie jak najszerszych sankcji skierowanych przeciwko agresorowi – Federacji Rosyjskiej".

"Apelujemy także o jak najszersze wsparcie Ukrainy w zakresie gospodarczym i humanitarnym. Posłowie Sejmu RP, reprezentujący naród polski, wspierają deputowanych do Rady Najwyższej Ukrainy, będących przedstawicielami narodu ukraińskiego w ich pracy i walce na rzecz ojczyzny oraz wyrażają solidarność z nimi. Jako przedstawiciele naszych narodów mamy prawo i obowiązek apelować do całych społeczeństw i narodów, a także instytucji i organizacji międzynarodowych o zdecydowane, solidarne i jednoznaczne powstrzymanie wrogiego i agresywnego postępowania władz Federacji Rosyjskiej" – głosi oświadczenie Sejmu. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy