Reklama

Kraj

Sejm wznowił obrady, zaczął od dramatycznego apelu wicemarszałek Gosiewskiej

PAP
Dodano: 24.02.2022
60232_41698799_41698716
Share
Udostępnij
Sejm w czwartek o godz. 9 wznowił obrady. Na początku obrad dramatyczne i emocjonalne oświadczenie w związku z agresją Rosji na Ukrainę wygłosiła prowadząca obrady wicemarszałek Małgorzata Gosiewska (PiS).
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska wznowiła obrady ubrana w koszulkę z wizerunkiem Władimira Putina na tle skrzyżowanych piszczeli i z napisem: "Achtung Russia", w którym dwie litery "s" zostały stylizowane na znak SS.
 
"Proszę państwa, jesteśmy w bardzo trudnym momencie" – powiedziała. Nawiązała do napisu na swojej koszulce. "Powinno być Achtung Putin, ponieważ to on chce skłócić naród rosyjski z demokratycznym światem, którego częścią jest Ukraina. Jestem przekonana, że wyrażam opinię wszystkich tu zgromadzonych, mówiąc stanowcze +nie+ agresywnym zapędom Putina. Putina mordercy, Putina terrorysty, Putina zbrodniarza. Niech żyje Ukraina! Jesteśmy z tobą, solidaryzujemy się. Ukraina! Precz z Putinem!" – oświadczyła Gosiewska.
 
W czasie jej wystąpienia zgromadzeni na sali posłowie stali.
 
Nie wiadomo jeszcze, czy w porządku obrad znajdzie się punkt związany z agresją Rosji na Ukrainę. Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty (Lewica) mówił dziennikarzom, że premier Mateusz Morawiecki powinien przedstawić posłom informację o sytuacji i o przygotowaniu Polski do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Na razie jednak porządek obrad nie został zmieniony.
 
Z kolei wicemarszałek Ryszard Terlecki powiedział dziennikarzom, że jeśli taka informacja premiera będzie, to raczej nie w Sejmie.
 
Zgodnie z wcześniej zaplanowanym porządkiem obrady miały się rozpocząć się od interpelacji i zapytań poselskich.
 
Potem planowane jest pierwsze czytanie projektu ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich na lata 2021-2027. Projekt przedłożony został przez ministra funduszy i polityki regionalnej. Zawiera przepisy, które umożliwią wydanie przez Polskę środków z nowego budżetu wieloletniego UE oraz ze środków unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.
 
Projekt – jak zaznaczono – wprowadza mechanizmy koordynacji realizacji programów wspófinansowanych ze środków funduszy strukturalnych, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Spójności. Określone też w nim zostały podmioty zaangażowane w proces wdrażania wyżej wymienionych funduszy, a także ich zadania i tryb współpracy.
 
Po południu planowane są głosowania, m.in. nad poprawkami Senatu do kilku ustaw. Posłowie będą też rozstrzygać, czy wysłuchać informacji premiera o stanie finansów publicznych lub informacji o realizacji rezolucji Parlamentu Europejskiego o stanie praworządności w Polsce.
 
Obrady mają zakończyć się prezentacją przez rząd dokumentu "Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2020 roku".
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy