Reklama

Kraj

MF: agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną

Michał Boroń / PAP
Dodano: 19.02.2022
60081_19lu2
Share
Udostępnij

W piątek agencja ratingowa Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną – przekazał resort finansów. Agencja w komunikacie wskazała m.in. na stabilny wzrost gospodarczy w Polsce i solidne podstawy makroekonomiczne.

"Agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej" – przekazało PAP Ministerstwo Finansów.

Dodano, że perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym.

Resort wskazał, że agencja Fitch w swoim komunikacie wskazuje na zdywersyfikowaną gospodarkę, stabilny wzrost gospodarczy w ostatnich latach oraz stosunkowo solidne podstawy makroekonomiczne. "Według Fitch stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla solidne perspektywy wzrostu polskiej gospodarki, z potencjalnymi korzyściami spowodowanymi napływem funduszy NGEU, po ich zatwierdzeniu, oraz szybszym niż oczekiwano spadkiem deficytu i poziomu zadłużenia w miarę ożywienia gospodarczego" – podkreślono.

Według agencji średni wzrost gospodarczy dla Polski w latach 2022-2023 wyniesie 3,9 proc.

Ministerstwo dodało, że podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe w przypadku utrzymującej się poprawy finansów zewnętrznych, w tym spadku wskaźnika zadłużenia zagranicznego netto kraju do PKB do poziomów zbliżonych dla krajów z oceną ratingową "A" lub w przypadku konsolidacji fiskalnej, prowadzącej do trwałego spadku relacji długu publicznego do PKB.

"Ponadto do podwyżki ratingu może prowadzić trwały wzrost gospodarczy w kierunku poziomu rozwoju gospodarczego krajów o ocenie ratingowej +A+, wspierany przez politykę makroekonomiczną" – zwrócono uwagę.

Dodano, że obniżenie ratingu jest możliwe w przypadku utrzymującego się wzrostu długu publicznego, spowodowanego poluzowaniem polityki fiskalnej, wymagalności potencjalnych zobowiązań lub osłabienia wzrostu gospodarczego w średnim okresie. Rating może być również obniżony, jeśli standardy zarządzania lub warunki dla rozwoju przedsiębiorczości pogorszą się, niekorzystnie wpływając na gospodarkę. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy