Reklama

Kraj

Glapiński: fundamenty gospodarki są tak silne, że mimo groźby agresji Rosji na Ukrainę wzrost gospodarczy Polski będzie szybki

Marek Siudaj, Michał Boroń / PAP
Dodano: 03.02.2022
59640_3lu1
Share
Udostępnij
Rynki finansowe są pod silnym wpływem groźby agresji Rosji na Ukrainę, ale fundamenty polskiej gospodarki są tak silne, że i w takiej hipotetycznej sytuacji nasz wzrost gospodarczy będzie szybki – wynika ze środowej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego dla PAP.

"NBP podejmuje zdecydowane kroki, aby obniżyć inflację i dlatego podnosimy systematycznie stopy procentowe. Jeśli chodzi o kształtowanie się kursu walutowego, to jest to ważny kanał oddziaływania na gospodarkę, choć trzeba pamiętać, że krótkookresowo na poziom kursu wpływa wiele czynników zewnętrznych, jak choćby wahania nastrojów na międzynarodowych rynkach finansowych. Te zaś są obecnie pod silnym wpływem groźby agresji Rosji na Ukrainę. Nie wszyscy z dystansu zdają sobie sprawę, że fundamenty polskiej gospodarki są tak silne, że i w takiej hipotetycznej sytuacji nasz wzrost gospodarczy byłby szybki, a gospodarka zrównoważona" – powiedział w środę PAP prezes NBP Adam Glapiński.

Podkreślił także, że wzrost kursu złotego byłby spójny z zacieśnieniem polityki pieniężnej.

"Najważniejszym priorytetowym celem NBP jest obecnie jak najszybsze znaczące obniżenie inflacji. Dlatego też w obecnej sytuacji gospodarczej umocnienie złotego byłoby spójne z zacieśnieniem polityki pieniężnej, którego dokonujemy i wspierałoby obniżenie inflacji" – powiedział prezes Adam Glapiński. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy