Kariera

Niezbędnik Poszukiwacza Pracy – Cz. 1.

Artykuł sponsorowany
Dodano: 18.06.2014
No image
Share
Udostępnij
Poznaj siebie – poznanie siebie jako kompas do poszukiwań
 
Czasami w naszym zawodowym życiu są takie momenty, kiedy z większym zaangażowaniem przystępujemy do szukania pracy. Sytuacje takie mogą mieć miejsce na różnych etapach naszego rozwoju zawodowego – może być to np. na samym początku naszej drogi, w momencie, kiedy odczuwamy niezadowolenie z obecnego miejsca pracy lub kiedy z jakiegoś powodu nagle jesteśmy bez zatrudnienia. Niezależnie od tego kiedy taka sytuacja ma miejsce, ważne jest, aby poszukiwania, do których przystępujemy, prowadziły nas do miejsca, do którego chcemy dojść. Aby to było możliwe, potrzebne jest złożenie się kilku elementów. Pierwszym z nich i swoistym fundamentem do budowania swojej drogi zawodowej jest POZNANIE SIEBIE.
 
Teoretycznie mogłoby się wydawać, że znamy się dobrze, że po wielu latach poznawania się w różnych sytuacjach wiemy jacy jesteśmy i co powinniśmy w życiu robić. I z jednej strony tak jest, z drugiej jednak, obserwując się na co dzień, wiemy jak zachowujemy się podczas wykonywanych działań. Nie wiemy jednak, czy to są działania, które powinniśmy wykonywać i nie wiemy jak czulibyśmy się w innym obszarze i jak poradzilibyśmy sobie w nim pod kątem naszych umiejętności.
Dlatego też, aby nie planować swoich zawodowych działań 'na ślepo', warto wyposażyć się w kompas i podążać właśnie tam, gdzie jest nasze zawodowe miejsce. Jak więc poznać siebie?Metod jest wiele – począwszy od mało mierzalnych, do takich, które są oparte na rzetelnych badaniach i które to Wam polecam.
Na początek, na rozgrzewkę proste zadanie – weź kartkę i zapisz na niej: co lubisz, czego nie lubisz, jakie masz pasje. Jeśli obecnie masz pracę, zastanów się dodatkowo na ile Twoje obecne miejsce pracy jest zbieżne z tym, co zapisałeś… Kartkę zachowaj – przyda się na później.
 
Kolejnym elementem, który warto wykonać są kotwice kariery – test, który dotyczy obszarów własnych umiejętności, motywów postępowania i wartości, które są dla nas życiowo ważne. Test pokazuje nasze ukierunkowanie na jeden lub kilka obszarów zawodowych, w których moglibyśmy się odnaleźć. Jeśli chcesz wykonać ten test, możesz darmowo otrzymać go mailem – napisz na: doradca@kreowanie-kariery.pl.
 
Jedną z kluczowych rzeczy jest zidentyfikowanie mocnych stron (talentów), które każdy z nas przejawia. Możesz poznać je poprzez narzędzie przygotowane przez Instytut Gallupa  https://www.gallupstrengthscenter.com/Purchase/. Test wykonuje się bezpośrednio na stronie internetowej, wyniki otrzymuje się mailem. Nie jest to test bezpłatny, kosztuje niecałe 10$, ale są to wartościowo wydane pieniądze. Talenty Gallupa są genialnym narzędziem do poznania siebie i do planowania kariery, pokazują nam nie tylko jacy jesteśmy, ale także w jaki sposób możemy nasze mocne strony wykorzystywać i jak się rozwijać. Strona Gallupa jest w języku angielskim, ale same pytania są po Polsku. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie testu, możesz przesłać do mnie wyniki – odeślę Ci ich interpretację w języku polskim, bo pomimo polskich pytań, wyniki przychodzą w języku angielskim 🙂
 
Kiedy mamy zebrane to, co lubimy, nasze pasje, kotwice kariery i nasze mocne strony – możemy zbudować swój kompas, który wskaże nam, w którą stronę warto zawodowo podążać. Tym kompasem będzie MAPA SIEBIE . Aby stworzyć najprostszą wersję takiej mapy, weź kartkę, na której na środku napiszesz swoje imię lub narysujesz siebie, a wokół wpisz wszystkie rezultaty, które otrzymałeś z poprzednich działań. Będzie to podstawą do kolejnych kroków w budowaniu Twojej zawodowej drogi, a szczególnie przyda się przy kolejnym kroku. kiedy będziemy analizować siebie i swoje otoczenie przy wykorzystaniu biznesowych narzędzi.
 
W ramach cyklu Niezbędnik Poszukiwacza Pracy możesz liczyć na darmowe mailowe konsultacje. W każdym tygodniu mam możliwość zapewnienia ich dla pierwszych 3 osób, także jeśli nie chcesz zatrzymać się jedynie na przeczytaniu treści artykułu, zachęcam do kontaktu. Jeśli pojawiły się jakieś pytania, wątpliwości lub chciałbyś skonsultować swoje wyniki, napisz maila na: doradca@kreowanie-kariery.pl w tytule wpisując Niezbędnik Poszukiwacza Pracy.
 
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy