Kariera

Załoga Politechniki Rzeszowskiej na podium University Rover Challenge

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 02.06.2014
12944_Lazki-z-Politechniki
Share
Udostępnij
Plan minimum został zrealizowany: Legendary Rover Team – ekipa studentów Politechniki Rzeszowskiej, która skonstruowała łazik marsjański Legendary II, zajęła trzecie miejsce na podium University Rover Challenge 2014 na pustyni Utah w USA. Kilka tygodni temu w rozmowie z naszym portalem studenci zapowiadali: „Nasze nastroje są bojowe i liczymy na podium. Mamy już doświadczenie z ubiegłego roku i wiemy co robić, żeby wygrać”. Dziś z dumą mówią: „Udało się!”. 
 
Zawody rozgrywane były od 29 do 31 maja w ośrodku Mars Desert Research Station na pustyni stanu Utah nieopodal miasta Hanksville. Jest to specyficzny teren przypominający powierzchnię Marsa, na którym od wielu lat prowadzone badania dotyczące zasiedlenia i eksploracji czwartej planety Układu Słonecznego. W zawodach wzięły udział 23 drużyny z całego świata. Ich zadaniem było m.in. sterowanie łazikiem bez kontaktu wzrokowego, za pomocą obrazu z zainstalowanych na nim kamer, czujników temperatury i położenia. Łaziki miały wykonać zadania adekwatne do tych, które musiałyby wykonać na Marsie. Były to m.in. jazda w bardzo trudnym terenie; pobranie próbki gruntu i przebadanie jej pod kątem śladów życia; dostarczenie astronautom paczek ratunkowych do określonego miejsca, a także wykonywanie niezwykle precyzyjnych zadań serwisowych. 
 
Plan na następny rok? Zająć pierwsze miejsce!
 
Podium tegorocznej edycji zdominowali Polacy: pierwsze miejsce zajęła drużyna z Politechniki Białostockiej, trzecie – ekipa studentów Politechniki Rzeszowskiej; pomiędzy nimi na podium stanęła ekipa z Missouri University of Science and Technology (USA).  
– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że na 23 drużyny z całego świata zajęliśmy wysokie 3. miejsce. Dziękujemy wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki, oraz sponsorom i Politechnice Rzeszowskiej, którą reprezentowaliśmy. Cieszymy się, że na podium stanęły dwie drużyny z Polski – informują studenci na swoim fanpage’u. – Przejazd po trudnym terenie, pobór próbki gleby, obsługa panelu inżynierskiego, dostarczenie paczek do astronautów, prezentacja łazika – to konkurencje, w których braliśmy udział. W tym roku poziom trudności był naprawdę wysoki. We wszystkich konkurencjach tylko dwie drużyny zdobyły komplet 100 punktów – nam udało się zdobyć je podczas poboru próbki gleby. Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu konkursu i mamy nadzieję, że za rok staniemy na najwyższym stopniu podium.
 
Grupę Legendary Rover Team tworzą: Remigiusz Laszczak, Piotr Czachor, Filip Nycz, Michał Kieś, Magdalena Kluz, Wojciech Gołąbek, Radosław Gancarz, Łukasz Bereś (którzy wyjechali na konkurs do Utah) oraz Grzegorz Szpyra, Adrian Wojciechowski, Jarosław Ciszkowski, Piotr Pieniążek, Wojciech Łabuński, Tomasz Zając, Paweł Bola, Dominik Ożóg, Maciej Piotrowski, Mateusz Majchrowski, Paweł Nowak, Sebastian Halota i Karolina Glibowska.
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy