Kariera

Filia Politechniki Dziecięcej już w Ustrzykach Dolnych

Artykuł Partnera
Dodano: 13.01.2014
10139_DSCF0412
Share
Udostępnij
Koniec roku w 2010 r. zajęcia Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej, w 2013 roku sfinansowanie wyposażenia pracowni chemicznej, a od marca 2014 roku rusza filia PD w Ustrzykach Dolnych…
 
W grudniu 2010 roku w MDK w Ustrzykach Dolnych odbyła się sesja Wyjazdowej Politechniki Dziecięcej. W sali kinowej Profesor Bukowski wraz żoną i studentami Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej przeprowadzili wykład pt. „ Chemia wokół nas”, w którym uczestniczyło 150 uczniów szkół podstawowych klas 4-6 z Ustrzyk Dolnych.
 
Po wykładach, w Szkole Podstawowej nr 1 odbyły się laboratoria, w których dzieci, pod czujnym okiem prowadzących mogły same przeprowadzić serię doświadczeń chemicznych. Na końcu zajęć uczniowie zrobili żelki, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jeszcze kilka tygodni po zajęciach widywaliśmy samodzielnie wykonywane smakołyki przynoszone do szkoły – mówiła Pani Krystyna Jasińska Dyrektor SP1 w Ustrzykach Dolnych
 
W ubiegłym roku Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza sfinansowała wyposażenie pracowni chemicznej w SP nr 1. Zajęcia w pracowni, od samego jej otwarcia, gromadzą wciąż nowe osoby, które chcą spędzić swój wolny czas na zabawie z chemią. Od samego początku widzieliśmy ogromne zaangażowanie dyrekcji szkoły oraz władz miasta w działania, które mają na celu popularyzację nauki oraz organizowanie co raz to nowych zajęć, które pomagają rozszerzać horyzonty działania młodych ludzi, dlatego Zarząd Fundacji pozytywnie rozpatrzył wniosek o sfinansowanie takiej pracowni – mówi Łukasz Szuba, Dyrektor Fundacji. Przydaję się ona nie tylko samym uczniom tej szkoły ale również, za zgodą dyrekcji SP1, uczniom szkoły średniej z Ustrzyk Dolnych.
 
W piątek 10 stycznia na sesji Rady Miasta została oficjalnie podpisana umowa o otwarciu Filii Politechniki Dziecięcej w Ustrzykach Dolnych. Jest to druga po Mielcu filia PD, w której dzieci z klas 1-6 szkoły podstawowej będą mogły uczestniczyć w zajęciach Politechniki Dziecięcej. Nie będą już musiały dojeżdżać do Rzeszowa aby skorzystać z zajęć – mówi Szuba, który potwierdza iż byli Studenci PD którzy musieli dojeżdżać aż z Ustrzyk Dolnych aby skorzystać z przygotowywanych już od 5 lat wykładów PD. Na sesji Rady Miasta Burmistrz Henryk Sułuja potwierdził chęć rozwijania Filii PD o kolejne grupy lub laboratoria w momencie gdy już dobrze ugruntujemy działania związane z organizacją zajęć PD w Ustrzykach Dolnych. Padły nawet, z ust Pana Burmistrza, słowa iż może uda się włączyć do tego pomysłu Związek Bieszczadzkich Gmin Pogranicza poprzez który będzie można rozszerzyć działalność Filii o gminy przyległe do Ustrzyk Dolnych.
 
Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza planuje utworzenie kolejnych filii w województwie podkarpackim. Dokładne miejscowości, w których takie inicjatywy będą prowadzone, nie są jeszcze sprecyzowane. Ich wybór zależy od wielu czynników, ale najważniejszy z nich to zaangażowanie władz danego regionu, ponieważ to oni przejmują wiele obowiązków związanych z prowadzeniem danej filii – mówi Szuba. Czekamy na zgłoszenia z innych miast, które chcą aby takie zajęcia odbywały się u nich – dodaje. Oczywiście Fundacja ma nadzieję objąć działaniami Politechniki Dziecięcej całe województwo, tak aby każdy mógł skorzystać z zajęć i zobaczyć jak ciekawa i inspirująca może być nauka.
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy