Kariera

Informatyka na topie

Artykuł Partnera
Dodano: 27.09.2013
7775_informatyka-na-topie
Share
Udostępnij
Informatyka to najchętniej wybierany kierunek studiów w Polsce – ogłosiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wpływ na to ma nie tylko zapotrzebowanie na rynku pracy, ale również nacisk ośrodków akademickich na rozwijanie infrastruktury informatycznej.

Zawód informatyka przestał się już kojarzyć z introwertykiem po czterdziestce we flanelowej koszuli i dużych okularach. Za sprawą Marka Zuckerberga, spektakularnych start-upów oraz milionerów przed trzydziestką programiści zyskali nowy, atrakcyjny wizerunek.
 
Wpływ na ciągle rosnące zainteresowanie młodych ludzi studiami informatycznymi ma sytuacja na rynku pracy. Technologia ciągle idzie do przodu, nie dziwi zatem zapotrzebowanie na ludzi, którzy mają kwalifikacje zarówno do tworzenia nowych aplikacji jak i obsługi sprzętu – mówi Wojciech Materna, Prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka.
 
Podkarpacie informatyką stoi

Wszystkie uczelnie w kraju, które w swojej ofercie posiadają kierunki związane z informatyką nie mogą narzekać na brak kandydatów. Jak sytuacja wygląda na Podkarpaciu? Tutaj prym wiodą dwa ośrodki – Politechnika Rzeszowska oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Na tej pierwszej w zeszłym roku akademickim na kierunkach informatycznych studiowało ponad tysiąc studentów. 
 
W ostatnich latach na rozwój infrastruktury przeznaczyliśmy ponad 500 mln złotych. Połowa z tych środków została wydatkowana na nowoczesne laboratoria i pracownie. Jesteśmy jedyną uczelnią w kraju, która kształci studentów w porozumieniu z potentatem rynku informatycznego, firmą IBM – mówi Aleksander Taradajko, rzecznik prasowy Politechniki Rzeszowskiej.
 
Na rozwój kierunków związanych z technologiami stawia również WSIiZ – w tym roku, zgodnie z wymogami projektu, 155 osób rozpoczęło naukę informatyki na kierunku zamawianym. Ponieważ liczba chętnych przewyższyła liczbę miejsc, WSIiZ otworzyła dodatkowo kierunek informatyka i ekonometria. Uczelnia od lat zajmuje wysokie lokaty w rankingach ośrodków akademickich o największym stopniu informatyzacji. Dysponując wieloma specjalistycznymi laboratoriami (w tym jedyną w Polsce jaskinią 3D) WSIiZ należy do ścisłej czołówki.
 
Firmy konkurują ze sobą o pracowników IT, programistów i grafików komputerowych. Liczba absolwentów jest wciąż zbyt mała w stosunku do rosnącego popytu. Nasi studenci znajdują pracę już w pierwszych latach studiów – tłumaczy zaangażowanie uczelni w rozwój kierunków związanych z technologiami Urszula Pasieczna, rzecznik Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
 
Podkarpacka Dolina Krzemowa

Ofert pracy na rynku IT jest wiele, ale firmy poszukują przede wszystkim pracowników o twardych umiejętnościach. Stawia się na praktykę i doświadczenie, których nie można nabyć wyłącznie w salach wykładowych. Dlatego tak ważne są inwestycje w infrastrukturę i odpowiedni sprzęt. 
 
Uczelnie z Rzeszowa i Podkarpacia rywalizując o studenta stale poszerzają swoją ofertę dydaktyczną, rozbudowują nowoczesne laboratoria i współpracują z potentatami rynku. Dzięki temu absolwenci kierunków informatycznych wyposażeni są w odpowiedni wachlarz umiejętności, który pozwala na pracę przy najbardziej wymagających projektach. Rozwój lokalnych przedsiębiorstw, nowoczesne ośrodki akademickie oraz doskonale wykształcone kadry – to wszystko może sprawić, że za kilka lat Podkarpacie zyska tytuł polskiej Doliny Krzemowej. 
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy