Reklama

Dom

Renowacja drewnianej podłogi

Opracowała: Idalia Stochla
Dodano: 13.04.2018
38471_750
Share
Udostępnij

Zaletą litych desek, drewnianych paneli czy parkietowej klepki jest możliwość przeprowadzania wielokrotnej renowacji,  a nawet zmiany zabarwienia podłogi. W ten sposób możemy nie tylko odnowić parkiet, ale również zmienić jego stylistykę

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju pokryć podłogowych od tradycyjnych wykładzin dywanowych i PVC, poprzez płytki ceramiczne, panele laminowane czy na przykład nowoczesne podłogi żywiczne i betonowe. To jednak naturalne drewno od lat nie wychodzi z mody i zdobywa serca wielu użytkowników. Wszystko za sprawą wyjątkowo eleganckiego wyglądu – przepięknych słojów i niezwykłej kolorystyki. Strona wizualna to jednak nie jedyne walory tego materiału.

Ogromną zaletą czy to litych desek, drewnianych paneli czy parkietowej klepki jest możliwość przeprowadzania wielokrotnej, a co więcej niezwykle skutecznej renowacji,  a nawet zmiany zabarwienia podłogi. W ten sposób możemy nie tylko odnowić parkiet, ale również zmienić jego stylistykę – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, ekspert  z firmy Den Braven.

Nowa twarz starej podłogi

Podłoga  z racji swojego usytuowania narażona jest na intensywną eksploatację i nawet najbardziej trwały materiał potrzebuje co jakiś czas odświeżenia. Nieestetyczne rysy, przetarcia w powłoce lakieru czy też drobne uszkodzenia w postaci wgnieceń i pęknięć można bowiem z naturalnego drewna w prosty sposób skutecznie usunąć. Jest to również dobry moment jeśli zależy nam na zmianie koloru podłogi.

Przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem do nakładania lakieru lub oleju nawierzchniowego trzeba jednak odpowiednio przygotować podłoże. Należy dokładnie przeszlifować całą powierzchnię podłogi. Pomoże to usunąć starą warstwę lakieru lub farby, niewielkie ubytki w strukturze i zabrudzenia. Najlepiej wykonać to przy pomocy szlifierki taśmowej, stosując papier ścierny o różnej granulacji – na początku o wielkości 24-36, a kończąc na rozmiarze 100-120. Przy czym należy pamiętać, że grubość całego szlifowania nie powinna przekraczać 1 mm – tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz, ekspert firmy Den Braven. Jeśli po przeprowadzeniu takich czynności na naszej podłodze nadal widnieją jakieś większe ubytki, wgniecenia lub różnego rodzaju szczeliny i pęknięcia powstające pod wpływem rozsychania się i naturalnej pracy drewna, do ich usunięcia należy wykorzystać specjalistyczny kit. Zazwyczaj jest to gotowy do użycia  produkt w postaci pół-gęstej pasty. Dzięki gęstej konsystencji jest łatwy w użyciu i w prosty sposób poddaje się obróbce. Wygładzanie i formowanie wypełnień czy spoin nie powinno więc sprawiać większego problemu. Kit wygładzamy szpachelką w ciągu 5-10 minut od nałożenia i pozostawiamy do utwardzenia. Po tym czasie może on zostać pokryty powłokami malarskimi lub lakierniczymi – dodaje Tomasz Mazurkiewicz.

Parkiet drewniany, to przede wszystkim wysoka estetyka oraz doskonała jakość przy wieloletnim użytkowaniu Fot.Pixabay

Lakiery ochronne i barwiące bejce

Wygładzoną już podłogę polerujemy i precyzyjnie odpylamy, aby po nałożeniu powłoki dekoracyjnej nie powstały chropowate nierówności. Na koniec nie pozostaje już nic innego, jak pomalowanie i nałożenie warstwy zabezpieczającej podłogę. W tym celu możemy zastosować różne lakiery ochronne, czy to w wersji matowej czy z połyskiem, barwiące bejce, przy pomocy których zmienimy jednocześnie kolorystykę nawierzchni lub też różnego rodzaju oleje. Na tym etapie w dużej mierze kierujemy się już naszymi upodobaniami i efektem, jaki chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na jak najbardziej naturalnym wyglądzie desek i zachowaniu ich usłojenia, jako warstwę wierzchnią wykorzystać można np. olej naturalny do parkietu,  który zapewni wysoką ochronę przed zarysowaniami, wodą czy zabrudzeniami, a jednocześnie utworzy delikatne i satynowe wykończenie.

Odnowa parkietu wcale nie jest łatwa, ale z pewnością warta zachodu by podłoga zachwycała swoim dawnym blaskiem.

UWAGA: powstałe na lakierowanej posadzce plamy często można usunąć domowym sposobem.

Masło – masłem zmywamy zabrudzenia z asfaltu.

Zimna woda – tym najbardziej tradycyjnym i naturalnym ze wszystkim zmywaczy usuniesz plamy z krwi.

Woda z płynem do mycia naczyń – nadaje się do usuwania plam z soków, mleka, śmietany, piwa, wina, a także plam z owoców.

Benzyna ekstrakcyjna – tym zmywaczem zmywamy plamy z czekolady, tłuszczu, oleju, pasty do butów, smołę, smuga z obcasów.

Spirytusem możesz potraktować plamy z atramentu i rysunki wykonane ołówkiem.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy