Reklama

Dom

Jak zaprojektować ogród, by jesienią był kolorowy

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 26.10.2020
51922_jesien
Share
Udostępnij
Im więcej czerwonego barwnika w liściach, tym roślina jest bardziej odporna na przemarzanie. Dlatego warto posadzić w ogrodzie rośliny, których liście jesienią stają się czerwone. A co kwitnie nawet w listopadzie? 

U zdecydowanej większości gatunków roślin liście są zielone przez cały rok, aż do jesieni. Zawierają one zielony barwnik – chlorofil. Jeśli jesień jest ciepła i słoneczna, wtedy pojawią się kolorowe liście: wielobarwne, złote, czerwone, brązowe, żółte i pomarańczowe, różowe… Jak zaprojektować ogród, by te zmiany dodały mu urody?
 
Barwniki żółty i pomarańczowy również występują w liściach przez okrągły rok, ale nie są aktywne. Rośliny o barwnych liściach podczas sezonu – jak odmiany klonów lub berberysów o purpurowych lub żółtych liściach, zawierają chlorofil i pozostałe barwniki. I również zmieniają kolor liści.
 
Pod koniec sezonu wegetacyjnego następuje zmiana zabarwienia liści. Chlorofil – zielony barwnik, który potrafi „produkować” tlen pod wpływem światła słonecznego już nie jest produkowany w tak dużej ilości i dlatego uaktywniają się kartenoidy. Dzięki nim liście robią się żółte, pomarańczowe lub brązowe. W zależności od ilości dochodzącego do powierzchni ziemi światła, wysokości temperatury, gatunku drzewa i odczynie (pH gruntu) liście mogą być żółte lub czerwone. 
 
Antocyjanidyny również produkowane są przez rośliny: nadają płatkom kwiatów róży czerwony kolor, a chabrom błękitny. W liściach czerwone barwniki produkowane są dopiero jesienią, aby chronić komórki liści przed zamarznięciem. Im więcej czerwonego barwnika w liściach, tym roślina jest bardziej odporna na przemarzanie. 
 
Chłodniejsze noce i słoneczne dni sprawiają, że liście wielu roślin nabierają pięknych kolorów. A jeśli rośliny spokojnie przejdą taką przemianę, wówczas są lepiej przygotowane do spoczynku zimowego i lepiej przetrwają  okres zimy. Jeśli przymrozki wystąpią za wcześnie i „zważą” zielone liście, rośliny są słabsze i gorzej zimują. A zielone liście opadną i już nie będzie efektu złotej polskiej jesieni.
 
Wszyscy znamy ze spektakularnych kolorów sumaka octowca i ambrowca balsamicznego oraz klon zwyczajny, japoński i dąb czerwony, a także miłorząb japoński, perukowiec podolski. Z kolorowych liści można zrobić róże do suchych bukietów, dzieci suszą liście do prac plastycznych i do zielników. Nawet u forsycji i borówki, irgi, kaliny koralowej i berberysów liście zmieniają kolory. 
 
Jesienią pięknie wygląda winobluszcz pięciolistkowy, hortensja dębolistna i trzmielina oskrzydlona. Ich żywo czerwone i purpurowe liście niemal płoną w świetle słonecznym. Dodatkowym atutem hortensji jest kolor kwiatów: do złudzenia przypomina purpurowy aksamit. Sztampową rośliną są wrzosy o barwnych igiełkach i kwiatach, i żurawki o kolorowych liściach. Dodatkowo, krzewy z kolorowymi owocami również podnoszą  atrakcyjność ogrodu: Ognik szkarłatny, jarzębiny, kaliny, berberysy, rajskie jabłonie. 
 
Kolorowe drzewa i krzewy z kwitnącymi jesiennymi bylinami tworzą piękną scenerię. Jesienią kwitną: aksamitki w przeróżnych odmianach, zimowity, chryzantemy, wieloletnie astry, dzielżany, rudbekie, jeżówki i lobelie, niecierpki, dalie, begonie, nagietki, rozchodnik okazały, zawilec japoński, ostatnie róże oraz rdestówka Auberta i cobea – aż do pierwszych przymrozków. Ozdobą grządek do pierwszych większych mrozów są również kapusty ozdobne, jarmuż i brukselka. A jeśli dodamy do tego trawy ozdobne z puchatych pióropuszy np.: trawa pampasowa i kolorowych liści np.: miskanty nasz ogród nabierze innego wymiaru. Podczas lekkiej zimy już w listopadzie może zakwitnąć oczar wirginijski i jaśminowiec wonny. Trafnie dobierając gatunki, a nawet odmiany roślin sprawimy, że ogród będzie atrakcyjny i kolorowy przez cały rok.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy