Reklama

Dom

Jesienny czas sadzenia drzew i krzewów, użyźniania gleby

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 21.09.2020
51695_grabie
Share
Udostępnij
Noce stały się chłodniejsze, a poranna rosa i nie tak mocne jak latem promienie słoneczne sprawiają, że wrzesień i październik to najlepsza pora na sadzenie krzewów i drzewek. Warto także teraz przygotować glebę do wiosennych nasadzeń.
 
Można już sadzić drzewka i krzewy z odkrytym korzeniem, zarówno owocowe jak i ozdobne. Zanim kupimy drzewa zapoznajmy się z ofertą i wybierzmy te odporne lub z dużą tolerancją na choroby. Obowiązkowo w koszyczkach lub na siatce zabezpieczającej przeciw kretom i innym szkodnikom glebowym, sadzimy już rośliny cebulowe kwitnące na wiosnę. Do wyboru mamy całą plejadę odmian tulipanów, narcyzów, hiacynty, szafirki, krokusy, czosnek ozdobny. Połowa września to ostatni moment na posadzenie cesarskiej korony.
 
Warto posadzić róże, szczególnie odmiany okrywowe odporne na warunki stresowe np.: 'Marathon' (dobra na skarpy ), 'Matchpoint', 'Floriada' – odmiany różowe i 'Short Track' (dorasta do 0,5 m wysokości; nie ma kolców, krzewy są gęste, pięknie kwitną i pachną, dają pożytek pszczołom; mogą rosnąć w półcieniu, można je ciąć), 'Rote Hannover' (dorasta do 1 m wysokości, posiada kolce); 'Rally' kwitnąca na czerwono i 'Rolland Garros' kwitnąca na żółto.
 
Ważne jest dobre przygotowanie gleby: należy ją odchwaścić, spulchnić i nawieść kompostem z dodatkiem hydrożelu. Po posadzeniu każdej nowej rośliny należy dobrze ją podlać i ściółkować glebę np. skoszoną trawą.
 
Na rabatach można już posadzić kapusty ozdobne i bratki. Można też wysiać nasiona na łąkę kwietną albo zasadzić rośliny do ogrodu deszczowego. Na grządce warzywnej sadzimy ozime odmiany dymki, sałaty, czosnku oraz jarmuż. 
 
Zanim nadejdą pierwsze przymrozki należy wykopać rośliny nie zimujące w gruncie, np. begonie bulwiaste, dalie, pacioreczniki, mieczyki, błonczatki, galtonie itd. Po sortowaniu i wstępnym oczyszczeniu opisujemy zebrane bulwy. Gdy odrobinę przeschną przenosimy je do chłodnego pomieszczenia aby przezimowały.
 
Na rozsadniku warto wysiać eszolcję, kosmos, nagietki, czarnuszkę, ostróżkę, łubin, ubiorki. Na zimę siewki można okryć warstwą suchych liści i stroiszu. Dzielimy starsze okazy bylin i traw, przesadzamy je w nowe miejsce, podlewamy. Można obłożyć je stroiszem, żeby nie wysychały.
 
Zanim opadną liście z drzew i krzewów owocowych i ozdobnych warto opryskać je 5% roztworem mocznika i cynkoboru, który spowoduje szybszy ich rozkład, dzięki czemu nie przezimują na nich grzyby wywołujące liczne choroby. 
 
Wszystkie zdrowe części roślin pozostałe po zbiorach owoców i warzyw należy wyłożyć na kompostownik. Porażone przez choroby lub szkodniki części należy głęboko zakopać, przykrywając je przynajmniej 50 cm warstwą ziemi. 
 
Gdy uporządkujemy grządki warto wysiać rośliny na poplon, ale takie, które posiadają właściwości odkażające np.: żyto, rzepę oleistą lub gorczycę. Gdy podrosną, przed ich przekopaniem należy ściąć górną warstwę, a gdy trochę przeschnie, wówczas przekopujemy całość. Co 4-5 lat warto wykonać analizę chemiczną gleby, aby przeliczyć dawki nawozów fosforowych, azotowych oraz potasowych. 
 
Trawnik kosimy rzadziej i wysoko. Dokładnie grabimy trawę z opadających liści i gałązek. Nadal stosujemy dźwiękowe odstraszacze do gryzoni glebowych, ponieważ ciągle żerują, ryją podziemne korytarze i zbierają zapasy na zimę.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy