Sezon wakacyjny powoli odchodzi w zapomnienie. Jeszcze przez kilka tygodni możemy przyjemnie spędzać czas w ogrodzie w promieniach jesiennego słońca. Niedługo już trzeba będzie jednak rozpocząć przygotowania do okresu zimowego.
Szczególną uwagę podczas prac ogrodowych trzeba zwrócić na właściwe zabezpieczenie mebli. Co należy zrobić, żeby bez szwanku przetrwały do wiosny?
Meble ogrodowe – wygoda i estetyka
Strefa relaksu w ogrodzie nie może się obyć bez wygodnych mebli, które pozwalają na przyjemny, wielogodzinny odpoczynek. Potrafią one przybierać rozmaite formy i rozmiary. Wykonuje się je we wszystkich najmodniejszych stylach aranżacyjnych. Dzięki temu łączy się walory funkcjonalne z estetycznymi, co idealnie odpowiada potrzebom przydomowej przestrzeni o charakterze rekreacyjno-reprezentacyjnym.
Wyposażenie do ogrodu, podobnie jak meble domowe, kupuje się na dłuższy czas. Dlatego też warto postawić na produkty wysokiej klasy, wykonane z dbałością o detale, z materiałów odpornych na zmienne warunki atmosferyczne.
Oprócz tego trzeba pamiętać o właściwej pielęgnacji i zabezpieczaniu stolików, krzeseł i foteli. Dzięki temu dłużej utrzymają nienaganny wygląd.
Codzienna pielęgnacja mebli do ogrodu
Pielęgnacja w trakcie sezonu w przypadku wyposażenia do ogrodu raczej nie jest specjalnie uciążliwa. Najczęściej ogranicza się do oczyszczania powierzchni krzeseł i stolików w razie ich zaplamienia. Wiele osób nakłada także na meble ogrodowe specjalne pokrowce, gdy chwilowo nie są użytkowane. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko ich zabrudzenia.
Regularnie należy również prać poduszki lub same poszewki na poduszki ogrodowe, aby zapewnić maksymalną czystość i higieniczność zestawu wypoczynkowego.
Nieco więcej pracy należy wykonać w sezonie jesiennym, gdy przygotowujemy meble do zimy. Co trzeba wówczas zrobić?
Zabezpieczenie wyposażenia ogrodowego na zimę
Pielęgnacja oraz właściwe zabezpieczenie krzeseł i stolików do ogrodu przed sezonem zimowym jest w pełni uzależnione od rodzaju tworzywa, z którego zostały one wykonane.
W każdym przypadku podstawą jest oczywiście dokładne oczyszczenie powierzchni mebli oraz sprawdzenie ich stanu technicznego. Przy wyposażeniu drewnianym należy uważać, aby zbytnio nie zamoczyć powierzchni i nie doprowadzić do wniknięcia wody do wnętrza. Może to bowiem spowodować odbarwienia, pęknięcia oraz trwałe uszkodzenia.
Meble metalowe i drewniane następnie poddaje się zabiegom konserwatorskim z użyciem specjalnych impregnatów i środków utrwalających. Dzięki temu wyposażenie bez trudu przetrwa zimę i będzie mogło być użyte w kolejnym sezonie.
Po pokryciu powierzchni mebli drewnianych warstwą ochronną, należy poczekać do ich całkowitego wyschnięcia, a następnie przenieść je do suchego pomieszczenia z dobrą cyrkulacją powietrza. Warto pamiętać o tym, że nie powinny być one szczelnie zawinięte w folię. Może to bowiem doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów na powierzchni drewna.
Meble z tworzyw sztucznych (np. z polipropylenu lub technorattanu) bez trudu przetrwają zimę w ogrodzie. Powinno się jednak okryć je specjalnymi pokrowcami lub folią brezentową, żeby nie dopuścić do niepotrzebnego zabrudzenia podczas mniej przyjaznej pogody.
W domu przechowuje się natomiast poduszki na meble ogrodowe, które nie powinny przyjmować nadmiernej ilości wilgoci, na którą byłyby narażone w przydomowej przestrzeni, nawet pod przykryciem.
Solidne przygotowanie do sezonu zimowego – mniej pracy na wiosnę
Jak widać przygotowanie mebli ogrodowych do sezonu zimowego nie zajmuje zbyt wiele czasu. Warto jednak wykonać tych kilka, prostych czynności i dobrze się do nich przyłożyć.
Dlaczego? Prawidłowe zabezpieczenie wyposażenia ogrodowego przed wilgocią i niskimi temperaturami sprawia, że wszystkie sprzęty bez trudu przezimują do wiosny. A gdy już słońce zacznie znów przyjemnie przygrzewać, szybko i bez większych komplikacji przygotujemy przestrzeń do wypoczynku. Meble będą na nas czekać w optymalnej kondycji.