Reklama

Dom

Lato w ogrodzie. Sezon na ogórki

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 27.07.2020
51192_ogorek
Share
Udostępnij
Mizeria, małosolne, kiszone lub pikle… któż nie lubi ogórków?! Ogórki to typowe rośliny ciepłolubne. Najlepiej rosną w temperaturze 20-25ºC w dzień, a gdy temperatura spada poniżej 13ºC w nocy, to kwiaty nie pojawiają się, zawiązki opadają i rośliny żółkną, w skrajnych przypadkach – zamierają.
 
Tegoroczne lato nie sprzyja roślinom dyniowatym. Pogoda jest zmienna, przeważa chłód i wilgoć. I to może powodować opadanie zawiązków i gnicie roślin. Dodatkowo przy takiej pogodzie pszczoły gorzej pracują i kwiaty są słabiej zapylane. 
 
Teraz na szok termiczny też możemy poradzić. Z nastaniem złej pogody należy podnosić kondycję roślin, żeby były odporne na szok termiczny. Nieraz już proponowane preparaty tj. Kendal czy Megafol albo wywar z pokrywy, lub skrzypu korzystnie wpływają na wzrost i odporność uprawianych roślin. 
 
W tym roku łatwiej uprawia się ogórki w tunelu lub szklarni. Nie odczuwają one aż tak wahań temperatury i lepiej owocują.  
 
Co może pójść nie tak w uprawie? Zdarza się, że owoce są zdeformowane lub skręcone, głównie z powodu braku wody w glebie, niedoboru azotu lub niskiego pH gleby. Systematyczne podlewanie i zastosowanie dolistnie nawozu powinno pomóc.
 
Jeśli ogórki wyglądają jak klepsydra to znaczy, że w glebie brakuje potasu i wapnia. I tu pomogą nawozy dolistne, np. Wapnovit lub Plonovit Phospho.
 
Czasem ogórki mają puste przestrzenie w środku owocu. Gdy przesadzimy z nawożeniem azotem, wówczas pojawiają się takie otwory. Jeśli nie przerobimy ogórków od razu po zbiorze wówczas stracą wodę i również pojawią się dziury w owocach.
 
Gorzkie owoce to niestety częsty przypadek. Generalnie jest to cecha odmianowa, uwarunkowana genetycznie, ale silnie zmodyfikowana podczas upalnego lata, przy słabym podlewaniu i dużych wahaniach temperatury oraz nieodpowiednim nawożeniu.
 
Mączniak rzekomy pojawia się przy wilgotnej i ciepłej pogodzie. Na górnej stronie liścia pojawiają się oliwkowo-żółte plamy ograniczone nerwami liścia. Od spodu widać szaro-fioletowy nalot zarodników. W ciepłe lato można stosować wywar ze skrzypu, Bioczos BR, Grevit 200SL, ale przy takiej pogodzie, jaką teraz mamy, trzeba zastosować Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WGlubPolyram 70WP.
 
Podobnie rozwija się Kanciasta plamistość liści ogórka. Drobne wodniste plamy ograniczone nerwami poszerzają się i mogą z nich wyciekać krople mętnego śluzu. Plamy zasychają i tworzą sięotworki. W suchą i ciepłą pogodą również stosujemy Bioczos BR lub Grevit 200SL. Ale teraz trzeba zastosować Miedzian 50WP lub Miedzian 350 SC.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy