Reklama

Dom

Aromatyczna melisa w naszym ogrodzie

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 20.07.2020
51176_melisa
Share
Udostępnij
Gdzie mięta tam i melisa lekarska. To dwie sztandarowe wieloletnie rośliny o intensywnym aromacie uprawiane od lat na każdej działce. Melisa to bylina o żywo zielonych, delikatnie karbowanych i omszonych liskach, intensywnie pachnących cytryną. Można posadzić ją jako roślinę obwódkową lub w grupie, jako ciekawy barwny akcent. Melisę można uprawiać w gruncie lub w doniczkach na parapecie, a latem na balkonie. 
 
Liście melisy zawierają m.in. olejek eteryczny, garbniki, żywice, kwasy organiczne i witaminy. Melisa wykazuje właściwości uspokajające i pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Okłady z wyciągu z melisy przyspieszą gojenie uszkodzonej i swędzącej skóry, złagodzą obrzęki oraz bóle stawów. Świeże liście wykorzystuje się jako dodatek do sałatek, deserów oraz jako zamiennik herbaty. Wraz z miętą można dodać ją do dzbanka z wodą – świetnie orzeźwi w upalny dzień. 
 
Melisa lekarska najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych i zasobnych w wapń. Przed posadzeniem warto dołożyć do ziemi dobrego kompostu. Bylina  dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od silnych wiatrów. Jeśli posadzimy ją w cieniu, to będzie zawierać mniej olejków eterycznych i nie będzie tak aromatyczna. Po posadzeniu oraz w okresie przedłużającej się suszy rośliny podlewamy. Jesienią wykładamy warstwę kompostu, co uchroni rośliny przed mrozem, a przede wszystkim wzbogaci glebę w składniki pokarmowe. 
 
Roślinę najszybciej i najskuteczniej można rozmnożyć przez podział karpy na wiosnę lub jesienią. Pod koniec lutego lub marcu można wysiać nasiona do skrzynek. Siewki pikujemy po kilku tygodniach, a gdy podrosną i po połowie maja, podrośnięte rośliny wysadzamy na miejsce stałe w rozstawie 40×40 cm. 
 
Melisa jest rośliną miododajną, jej kwiaty przyciągają pszczoły. I to kolejny powód, żeby posadzić tą roślinę przy grządkach uprawnych i przy krzewach owocowych. Ale kwiaty pojawiają się na tych okazach, które nie są przycinane. Pędy melisy zbieramy dwa razy w sezonie wycinając je 6-8cm na ziemią. Można wycinać łodygi lub tylko uszczykiwać listki. Listki melisy spożywane na świeżo zachowują cytrynowy aromat. Suszone niestety nie są już tak aromatyczne.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy