Reklama

Dom

Mięta – jaką posadzić w ogrodzie?

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 13.07.2020
51112_mieta
Share
Udostępnij
Miętę najlepiej jest posadzić w doniczce, w starym wiadrze lub innym pojemniku bez dna, łatwiej wtedy będzie kontrolować jej ekspansję w ogrodzie. To łatwa w uprawie, ale i ekspansywna roślina.

Mięta tworzy podziemne rozłogi, z których nawet do dwóch lat od wyplewienia, mogą odbić pędy. Mięta tworzy pędy płożące się oraz wzniesione i bogato ulistnione. Takie pędy ścinamy i pożytkujemy. Pędy płożące mają dużą tendencję do wypuszczania korzeni i to jest kolejny powód do tego, żeby ograniczyć roślinie miejsce w ogrodzie.
 
Jeśli nie będziemy ścinać pędów, to w czerwcu lub w połowie lipca mięta zakwita, tworząc kłos fioletowych kwiatów, do których chętnie przylatują pszczoły. Ale im częściej ścinamy liście, musimy pamiętać o nawożeniu rośliny. Można dodać kompostu 2-3 razy w sezonie i dodatkowo obłożyć rabatę z miętą warstwą kompostu na okres zimowy. Wiosną młode rośliny bez problemu przebiją się przez nawóz i będą dobrze rosły.  
 
Miętę najlepiej jest posadzić w doniczce, w starym wiadrze lub innym pojemniku bez dna, z którego po pewnym czasie mięta i tak może uciec, ale sadząc w ten sposób mamy nad nią większą kontrolę. Miętę można sadzić na wiosnę lub jesienią w miejscach nasłonecznionych, do żyznej gleby o odczynie obojętnym. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby pojemnik wystawał 5-8 cm nad ziemię. Wówczas zdążymy wyciąć chcące ukorzenić się pędy.
 
Miętę można hodować w doniczkach na parapecie lub balkonie. Będzie dobrze rosła pod warunkiem, że nie przesuszymy korzeni. Nie możemy zapomnieć o nawożeniu, ponieważ listki staną się coraz mniejsze i bez miętowego smaku.
 
Wśród wielu gatunków mięty możemy wybrać do uprawy m.in.: Miętę polną, miętę polej, pieprzową, wonną, nadwodną (do ogrodów wodnych), długolistną, zieloną , kędzierzawą i inne.
 
Najbardziej rozpowszechniona jest Mięta pieprzowa, która jest mieszańcem mięty nadwodnej i zielonej. I to w obrębie tego gatunku znajdziemy najwięcej odmian: ananasową, pomarańczową, cytrynową, czekoladową, bananową, cynamonową, imbirową, jabłkową, truskawkową, grejpfrutową itp. W zależności od sklepu, cena doniczki z sadzonkami waha się od 4-15 zł.
 
Herbatki z mięty stosuje się przy 'bolących brzuchach”, przy problemach z woreczkiem żółciowym i wątrobą. Olejek służy do inhalacji – pomaga przy zapaleniu zatok i schorzeniach górnych dróg oddechowych. Świeżymi liśćmi można pocierać opryszczkę, powinna szybciej zniknąć. Olejek lub wyciąg z mięty jest częstym składnikiem różnych maści o działaniu przeciwświądowym,  znieczulającym i przeciwzapalnym.
 
Miętę można suszyć i spożytkować na świeżo jako dodatek do zimnych napojów, deserów, ciast itp. Doskonale sprawdza się w daniach kuchni azjatyckiej, arabskiej, można zrobić sok lub galaretkę, a nawet nalewkę miętową. Liście można żuć dla odświeżenia oddechu ale pamiętajmy, że regularne stosowanie mięty w zbyt dużych ilościach może być szkodliwe. 
 
Herbata z mięty pieprzowej 
 
1 łyżkę liści należy zalać 1 szklanką wrzącej wody. Liście zaparzmy pod przykryciem przez 10 minut. Po przecedzeniu pijemy po pół szklanki na godzinę przed jedzeniem. Herbatka pomaga w problemach żołądkowych i przy braku łaknienia. A po posiłku herbatka pomoże na lepsze trawienie. Takim naparem można również płukać zainfekowaną jamę ustną i chore gardło. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy