Deszczowa pogoda sprzyja rozwijaniu się szarej pleśni w truskawkach. Jak temu zaradzić? Pomocne jest m.in. ściółkowanie. Co jeszcze?
Jest ciepło i wilgotno, a takie warunki są idealne do rozwoju chorób grzybowych. Dodatkowo, jeśli rośliny rosną w znacznym zagęszczeniu, to szara pleśń szybko postępuje.
Zazwyczaj zauważamy na owocach klasyczny szary nalot. Jeśli zerwiemy owoce, wówczas zarodniki unoszą się i opadają na kolejne rośliny. Porażone owoce są miękkie, gniją i pokrywają się nalotem. Nie odkrawajmy chorych części, bo w pozostałej i tak znajdują się strzępki grzybni. Chore owoce są niejadalne!!! Wszystkie porażone części należy głęboko zakopać.
W walce z tą chorobą ważne jest zarówno ściółkowanie upraw jak i odpowiednia rozstawa. Wielu działkowców decyduje się na uprawę na czarnej agrowłókninie lub na grządce ściółkowanej słomą z żyta lub pszenicy. Liście i owoce nie dotykają ziemi, szybciej osuszają się, są czyste i nie są porażane przez grzyby.
Podczas sadzenia truskawek zachowajmy odpowiednią rozstawę: 40×60 cm. Dla wielu osób wyda się to zbyt dużo, ale dzięki takim odległościom rośliny szybciej wysychają i rzadziej chorują. Dodatkowo, pomiędzy truskawkami można posadzić czosnek lub cebulę, które wzmacniają truskawki. Do sadzenia wybierajmy odmiany odporne np.: Kent, Alba. Elkat, Elsanta, Hokent, Honeoye, Pegasus lub mało podatne: Filut, Florense, Pandora.
Ważne jest również odpowiednie podlewanie i pielęgnacja: podlewamy zawsze po ziemi, a nie po liściach. Zapobiegawczo, przeciwko chorobom można stosować wyciąg ze skrzypu – wtedy pryskamy liście. Dzięki zawartości krzemu, truskawki uodparniają się na grzyby. Przed kwitnieniem i po zbiorach można zastosować gnojówkę z czosnku lub cebuli.
Systematycznie usuwajmy zasychające części roślin, które w warunkach sprzyjających dla rozwoju grzybów, mogą stać się źródłem zakażenia. Po zbiorach trzeba wykosić truskawki, dzięki czemu nie wystąpi m.in. plamistość truskawek.
Jeśli zauważymy pierwsze objawy: w kwietniu kwiaty ciemnieją i czasem zamierają, wówczas można zastosować Polyversum WP. To środek zawierający grzyba – Pythium oligandrum, który pasożytuje na Botrytis cinerea, sprawcy szarej pleśni. Jest to środek bezpieczny dla roślin i ludzi.