Reklama

Dom

Popcorn z własnej działki – jak uprawiać kukurydzę

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 01.06.2020
50889_kukurydz
Share
Udostępnij
Kukurydzę wielu spisało na straty z powodu GMO. Tymczasem to bardzo zdrowa roślina. Można też podjąć się samodzielnej uprawy – kupić ziarna w renomowanym sklepie ogrodniczym, posadzić, a potem cieszyć się popcornem z własnego ogródka. 
 
Obecnie na świecie istnieje 5 gatunków kukurydzy, których przedstawiciele w warunkach naturalnych rosną w Meksyku, Nikaragui i Gwatemali. Kukurydza to przede wszystkim składnik dań meksykańskich, a dla mnie chleba kukurydzianego, który sama piekę.
 
Kukurydza zwyczajna to roślina jednoroczna, zaliczana do zbóż, uprawiana jest przede wszystkim z siewu. Na działkach można uprawiać kukurydzę słodką do bezpośredniego spożycia lub pękającą – na popcorn. To zboże jest bardzo zdrowe – 100 g ugotowanej kukurydzy to zaledwie 85 kcal, zawiera dużo błonnika i potasu. Kukurydza zawiera selen, witaminę E, beta-karoten i jest stosowana w diecie bezglutenowej.
 
Kukurydza jest zbożem ciepłolubnym, wymaga gleby żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, o pH od 6,0 do 6,5 i dobrze uprawionej. Przed siewem, który wykonujemy w połowie maja, dodajemy dobrego kompostu lub nawozu wieloskładnikowego w ilości 60-80g/m ². Zabezpieczamy grządkę przed ptakami, które lubią wydziobywać nasiona. Rolnicy zabezpieczają nasiona specjalnymi, chemicznymi środkami, a działkowcy okrywają swe zasiewy. Gdy młoda kukurydza będzie mieć 4-5 listków, znów trzeba ją zasilić nawozem mineralnym. Grządkę regularnie odchwaszczamy i spulchniamy uważając, aby nie uszkodzić korzeni. Jeśli wiosna jest bardzo sucha, wówczas trzeba podlewać rośliny, gdyż są bardziej wrażliwe na brak wody niż uprawiane warzywa.
 
Kolby zbieramy od września do października. Kukurydzę cukrową zrywamy, gdy tzw. „wąsy” wyrastające z kolby są suche i brązowe, a po przekłuciu z ziaren wypływa mleczny sok. 
 
Odmiany słodkie: 
 
– 'Candle F1' – wczesna, dorasta do 140 cm wysokości, wytwarza kolby o długości do 20 cm, jest odporna na choroby kukurydzy 
– 'Gucio' F1 – wczesna, plenna, do bezpośredniego spożycia i na przetwory
 
Odmiany pękające: 'Płomyk' i 'Perłowa' wytwarzają kolby długości do 12 cm. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy