Reklama

Dom

Ciekawe odmiany pelargonii i podstawy uprawy

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 25.05.2020
50859_geranium
Share
Udostępnij
Wilhelm Langguht, Appleblossom Rosebud, Occold Shield’Białe – to tylko kilka intrygujących nazw ciekawych odmian pelargonii. Te popularne kwiaty wciąż królują na naszych balkonach, a hodowcy proponują nam coraz to nowe odmiany. Na jakie warto jeszcze zwrócić uwagę i o czym pamiętać, uprawiając te kolorowe kwiaty?
 
Pelargonie będą rosły w każdych warunkach, choć najlepiej kwitną na słonecznych stanowiskach. Bez problemu w każdym sklepie kupimy podłoże do ich uprawy – wybieramy to do roślin kwitnących. Na dnie doniczki powinny znaleźć się otwory, którymi nadmiar wody będzie wyciekał do podstawki, warstwa drenażu z keramzytu i podłoże zmieszane z hydrożelem, który wiąże wodę i oddaje korzeniom, gdy potrzeba. 
 
Pelargonie sadzimy co 25 cm, ostrożnie, ponieważ mają kruche łodygi. Po posadzeniu obficie podlewamy, a nawożenie rozpoczynamy tydzień później i robimy to co 10-14 dni. Nawożenie jest ważne, ponieważ rośliny cały czas kwitnące potrzebują do tego odpowiednich składników. Można zastosować doglebowo nawóz w pałeczkach lub kapsułkach albo nawóz w  płynie, który rozcieńcza się i stosuje się przy podlewaniu. Taki nawóz można również stosować dolistnie, wówczas najszybciej zadziała, ale na liściach mogą pojawić się osad. Pelargonie podlewamy systematycznie i umiarkowanie. Jeśli bryła korzeniowa przeschnie, wówczas blaszki liściowe zaczną zasychać i rośliny stracą na swej atrakcyjności. Ale jeśli rośliny przelejemy, korzenie mogą gnić. Tak dzieje się w doniczkach bez otworów.
 
Pelargonie kwitną od kwietnia do pierwszych przymrozków. Potem można rośliny mocno przyciąć i doniczki przenieść do jasnego ale chłodnego pomieszczenia, z dodatnią temperaturą. Zimą  podlewamy je rzadziej, od marca nie szczędzimy wody i po pojawieniu się nowych liści, rozpoczynamy nawożenie. Po przemrożeniu pelargonie można wyrzucić na kompostownik, a na wiosnę kupić nowe rośliny – może ciekawsze..
 
Ciekawe odmiany: 
 
‘Wilhelm Langguht’ – kwitnie na czerwono na wzniesionych pędach, liście są zielone z białym obrzeżem
 
‘Appleblossom Rosebud’ – ma pełne kwiaty o płatkach biało różowych z mocno różowymi obrzeżami, kwitnie na wzniesionych pędach, liście są zielone z kremowymi obrzeżami
 
‘Occold Shield’ – kwitnie na czerwono na wzniesionych pędach, kwiaty są pełne, liście są zielone z bordowym środkiem
 
‘Black Velvet’ – kwitnie na czerwono na wzniesionych pędach, liście są bordowe z zielonym obrzeżeniem
 
‘Mrs Pollock’ ma trójkolorowe liście: zielony środek, bordową otoczkę i jasnożółte obrzeże, kwitnie na czerwono
 
‘Vancouver’ ma brązowe liście z zielonym brzegiem, ma kwiaty w kolorze szkarłatu
 
‘Indian Dune’ ma jasnokremowe liście z bordowym środkiem 
 
‘Frank Headley’ o liściach z zielonym środkiem, brązową otoczką i białym obrzeżem.
 
Jedyną „wadą” pelargonii o pstrych liściach jest to, że słabiej kwitną, niż tradycyjne.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy