Reklama

Dom

Piwonie zakwitają zazwyczaj w trzecim roku po posadzeniu. Są żarłoczne

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 27.04.2020
50619_piwonie
Share
Udostępnij
Któż nie zna piwonii?! Charakterystyczne powycinane zielone lub zielonobordowe liście i okazałe, często pachnące pojedyncze lub pełne kwiaty, w odcieniach różu, fioletu, bieli, czerwieni i żółci, a nawet o dwubarwnych kwiatach, wczesnym latem zdobią nasze ogrody.
 
Piwonie to długowieczne byliny i jedne z najpiękniejszych kwitnących roślin. Pochodzą z Japonii i Chin, gdzie są uznane za narodowy kwiat. Najbardziej rozpowszechniona jest piwonia chińska (Paeonia lactiflora) i to ona posiada najwięcej ogrodowych odmian, których z każdym rokiem przybywa. 
 
Piwonie nie lubią przesadzania i zdarza się, że długo nie kwitną posadzone w nieodpowiednim miejscu. Rośliny te wymagają słonecznego (przynajmniej 6 godzin światła dziennie) i zacisznego stanowiska. Nie lubią zadeptywania, czyli nie sadzimy ich przy uczęszczanej ścieżce. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna, ciepła, lekko zasadowa o pH 5,5-6. Do wykopanego dołka trzeba wrzucić warstwę keramzytu lub żwirku dla lepszego drenażu. Piwonie są wrażliwe na nadmiar wody w podłożu, ich walcowate korzenie mogą gnić, stąd konieczność drenażu. Potem dosypujemy kompostu i mieszamy go z ziemią. Nawóz ten stosujemy również każdej wiosny. Głębokość sadzenia bulw jest ważna: jeśli wsadzimy je za głęboko, rośliny nie zakwitną, wydadzą tylko liście. Bulwy sadzimy płytko, aby pąki wybijające z nich były przykryte tylko 3 – 5 cm podłoża. Zatem, dołki powinny być niezbyt głębokie, tylko szerokie. Przez 3-4 pierwsze sezony zimowe trzeba okrywać piwonie, żeby młode bulwy nie przemarzły. Potem sobie poradzą.
 
Piwonie zakwitają zazwyczaj w trzecim roku po posadzeniu. Są „żarłocznymi” roślinami, stąd potrzeba stosowania dobrego kompostu lub nawozu do roślin kwitnących. Do dobrego kwitnienia potrzebna jest wilgoć w glebie. Jeśli okresy bez deszczu przedłużają się, trzeba rośliny podlewać, szczególnie, gdy zaczynają kwitnąć. Warto ściółkować rabaty z piwoniami korą ogrodową albo skoszoną trawą. Po obfitych opadach deszczu i przy bogatym nawożeniu pędy kwiatostanowe pokładają się. Aby zapobiec ich połamaniu można przywiązywać pędy do bambusowych kołków. Gdy piwonie zakończą kwitnienie wycinamy przekwitłe pędy, aby nie zawiązały się nasiona, ponieważ to osłabia roślinę.
 
Gdy piwonie nadmiernie rozrosną się, lub jeśli musimy zmienić im miejsce, to pod koniec lata możemy wykopać i podzielić karpy. Gdy ziemia jest sucha, trzeba piwonię dobrze podlać i dopiero, gdy ziemia namoknie, wyciągamy całą karpę. Jeśli chcemy podzielić roślinę, to delikatnie oczyszczamy bulwy z nadmiaru ziemi i dzielimy ją tak, aby pojedyncza sadzonka miała przynajmniej 4-5 bulw z pąkami. Im sadzonka będzie większa, tym szybciej i bardziej obficiej zakwitnie. Przy przesadzaniu w inne miejsce całą karpę sadzimy do dobrze przygotowanego dołka i dbamy o wilgotność ziemi.
 
Odmiany polskie, klasyczne:
 
– 'Barbara' o różowych kwiatach: zewnętrzne płatki są duże, a w środku są drobniutkie
– 'Krystyna' o ciemnoróżowych, pełnych kwiatach
– 'Profesor Wójcicki' o dużych, pełnych, różowych kwiatach, z żółtymi pręcikami 
– 'Ursynów' o dużych, pełnych, różowych i pachnących kwiatach
– 'Ewelina' o kremowobiałych płatkach zewnętrznych i pełnym środkiem z drobnymi, kremowymi płatkami, z żółtym cieniowaniem
 
Zagraniczne ciekawostki:

– 'Mother's Choice' o kwiatach pachnących, dużych (średnica do 20 cm), pełnych, biało-kremowych z jasnoróżową poświatą 
– Scrumdidleumptious' o pełnych, pachnących, kremowo-różowych kwiatach z ciemnoróżowymi obrzeżami płatków, kwiaty o średnicy 13-15 cm 
– 'Cora Louise' o półpełnych, białych kwiatach z purpurowym środkiem i fioletowymi smugami. Na początku kwiaty są jasnoróżowe, a potem bieleją.
–  'Bartzella' o bardzo dużych (średnica do 25 cm), jasnożółtych, pachnących i długo kwitnących kwiatach (nawet do 3 tygodni)
–  'Elisa Lundy' o ciemnoczerwonych, pełnych kwiatach z potarganymi płatkami, o średnicy 10-15cm 
– 'Celebrity' o pełnych, sporych kwiatach (średnica 15 cm), o dwukolorowych płatach: w białym i fioletowym kolorze 
–  'Raspberry Sundae' o oryginalnych kwiatach typu bombka, o średnicy do 25 cm: dolne szerokie płatki i górne węższe mają jasnomalinowy kolor, a pomiędzy nimi znajdują się postrzępione i poskręcane, wąskie żółtawe płatki.
 
W zależności od pochodzenia piwonii, ceny sadzonek kształtują się od 15-250 zł – za te najbardziej oryginalne odmiany.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy