Nasiona kupimy za 5 zł w sklepie ogrodniczym. Przed posadzeniem moczymy w rumiankowej herbacie, umieszczamy w doniczce. Tak wyhodujemy kwitnącą trawę, która stanie się prawdziwą ozdobą ogrodu. Indiańska trawa mydlana (Xerophyllum tenax) pochodzi z Ameryki Północnej i jest mrozoodporna.
Gdy zakwitnie, faktycznie wygląda, jakby nad rabatą unosiły się długie, puszyste pióropusze. Dodatkowym atutem tej rośliny jest delikatny zapach kwiatów i jej oryginalne ulistnienie. Ze zdrewniałych podziemnych kłączy wyrastają gęste kępy sztywnych liści o długości od 90 do 120 cm. Liście Xerophyllum są dosyć oryginalne: piłkowane, od góry zielone, a od spodniej strony niebieskozielone i gęsto omszone. Latem pojawiają się długie do 60 cm, białe lub delikatnie kremowe kwiatostany. Można wstawić je do wazonu, można je zasuszyć. Podczas suszenia liście zmieniają kolor na biały.
Xerophyllum dobrze sprawdza się na słonecznych rabatach, ale można posadzić te rośliny w donicach i hodować je na balkonie lub tarasie. Najlepszy efekt osiągniemy sadząc byliny w grupach i na tle roślin o ciemnej barwie liści. Xerophyllum nie jest bardzo wymagająca. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, przepuszczalnej i stale delikatnie wilgotnej. Podczas przedłużającej się suszy trzeba ją podlać, tak, jak inne rośliny na rabacie. Na wiosnę dodajemy dobrego kompostu i delikatnie mieszamy z podłożem. Można również zastosować nawóz do roślin kwitnących. Mimo, iż nasze zimy są stosunkowo lekkie, warto obłożyć rabatę korą, stroiszem lub białą, zimową włókniną.
Nasiona Xerophyllum można kupić w dobrych sklepach ogrodniczych za 5 zł. Można je siać przez cały rok, ale wcześniej konieczne jest ich moczenie w zwykłej herbatce z rumianku, nawet przez 24 godziny. Nasiona kiełkują wolno, stąd konieczność systematycznego kontrolowania doniczki. Niektóre sklepy podają, że nasionka trzeba moczyć w wodzie destylowanej, a potem należy przeprowadzić stratyfikację w temperaturze 3 stopni w wilgotnym podłożu, przez okres 4 miesięcy. Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzemy, powinniśmy uzyskać ciekawe rośliny. A potem możemy podzielić się tą byliną z sąsiadami.