Reklama

Dom

Wybieramy oświetlenie zewnętrzne do domu

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 19.03.2020
50402_oswietlenie
Share
Udostępnij
Jak wybrać właściwe oświetlenie zewnętrzne do domu? Odpowiednio dobrane lampy powinny spełniać szereg wymogów technicznych (m.in. współczynnik IP), aby były bezpieczne w użytkowaniu. Powinny także wyróżniać się estetyką, gdyż od nich będzie zależał wygląd domu i otoczenia po zapadnięciu zmroku. Lampy pozwolą wyeksponować roślinność, wejście do budynku, a nawet detale na fasadzie.
 

Oświetlenie zewnętrzne – bezpieczeństwo po zmroku

Wybierając lampy zewnętrzne przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze ich funkcjonalność. Oprawy zamontowane w okolicach furtki oraz drzwi wejściowych ułatwią nam codzienne czynności związane z wejściem do budynku po zmroku, a umieszczone wzdłuż podjazdu czy ogrodowych ścieżek nie tylko pozwolą je zaakcentować, ale też umożliwią bezpieczne przemieszczanie się po działce w godzinach wieczornych. 
 
„Właściwie dobrane i rozmieszczone oprawy pomogą doświetlić najważniejsze miejsca na terenie posesji zwiększając komfort i bezpieczeństwo jej użytkowania. W pobliżu wejścia do budynku najlepiej sprawdzą się lampy montowane bezpośrednio do ściany – umieszczone po obu stronach drzwi lub bezpośrednio nad nimi ułatwią wieczorne i nocne powroty do domu. W pobliżu schodów i alejek ogrodowych sprawdzą się lampy stojące. Miłośnikom funkcjonalnych i efektownych lamp z pewnością przypadnie do gustu kolekcja RIO w której znajdziemy 3 modele o różnej wysokości, w tym pojedynczy kinkiet i słupek wyposażone w praktyczny czujnik ruchu –  podpowiada Małgorzata Nowodworska, ekspert marki Nowodvorski Lighting. 
 
Jednym z najważniejszych miejsc na terenie działki, w którym także powinniśmy zamontować oprawy, są ciągi komunikacyjne. 
 
„W pobliżu podjazdu, alejek i ścieżek świetnie sprawdzą się dyskretne, umieszczone na poziomie gruntu lampy najazdowe, które ułatwią bezpieczne poruszanie się po posesji i są odporne na nacisk. Dzięki temu mogą wytrzymać bardzo duży ciężar wynikający np. z przypadkowego najechania na nie kołem samochodu – dodaje Małgorzata Nowodworska.  
 
Wyróżnienie wybranych elementów posesji
 
Zapewnienie bezpieczeństwa i podniesienie komfortu poruszania się po posesji po zmroku to niejedyne korzyści wynikające z zamontowania oświetlenia zewnętrznego. Z jego pomocą będziemy też mogli wyeksponować poszczególne części domu, np. dekoracyjne detale na fasadzie, oraz najważniejsze miejsca w ogrodzie, takie jak ciekawe rośliny czy elementy małej architektury: fontanny, murki, siedziska, altany. 
 
– Jeśli zależy nam na podświetleniu elewacji oraz efektownych elementów architektury budynku, takich jak filary, portyki, wykusze czy gzymsy, postawmy na lampy mocowane bezpośrednio do ściany. Ważne, by wybrane oświetlenie wpisywało się w charakter aranżacji, i stanowiło jej dopełnienie. W posesje utrzymane w niemal każdej stylistyce świetnie wpiszą się oprawy o surowym, geometrycznym kształcie, np. Hanoi LED lub kinkiety Thika LED naszej marki, emitujące neutralne, przyjemne dla oczu światło o temperaturze barwowej 3000 Kelwinów. W przypadku budynków w stylu retro lub klasycznym ciekawym rozwiązaniem będzie wykonany ze szkła i aluminium kinkiet Provence, który za sprawą oryginalnego wykończenia będzie stanowić efektowną ozdobę przydomowej przestrzeni – tłumaczy małgorzata Nowodworska. – „W wyeksponowaniu zieleni mogą nam z kolei pomóc lampy z możliwością regulowania kierunku padania światła. W przypadku niewielkich roślin wystarczą ogrodowe reflektorki. Aby podświetlić większe rośliny możemy skorzystać z  oprawy stojącej o wysokości 65 cm, która także pozwala na ustawienie kąta padania światła. 
 
Oświetlenie zewnętrzne – efektowne dopełnienie aranżacji ogrodu
 
Odpowiednio dobrane i rozmieszczone lampy pozwalają wydobyć walory estetyczne budynku i otaczającej go przestrzeni a jednocześnie stworzyć nastrój w ogrodzie. 
 
– Często zapominamy, że oświetlenie może nadać posesji zupełnie nowy charakter, zwłaszcza po zmroku, co ma szczególne znaczenie w okresie letnim, gdy spędzamy więcej czasu na zewnątrz. Umieszczone w pobliżu tarasu lub altany oprawy emitujące delikatne, rozproszone i przyjemne dla oczu światło pozwolą wyczarować niezwykłą, przytulną atmosferę i sprawią, że miejsca te będą mogły służyć nam także po zachodzie słońca. Pamiętajmy też, że rozmieszczone na całej posesji lampy same w sobie pełną funkcję dekoracyjną. Efektowne oprawy z kolekcji Cumulus w formie kuli lub sześcianu będą się znakomicie prezentowały w każdej przestrzeni, a zwłaszcza przy wejściu do nowoczesnego domu zaprojektowanego w stylu minimalistycznym czy skandynawskim. Ich różnorodne rozmiary i atrakcyjny, geometryczny kształt czynią z nich ciekawą alternatywę dla często spotykanych w ogrodach ozdobnych lamp czy latarni. Oryginalny efekt wizualny osiągniemy zestawiając obok siebie bryły o różnej średnicy, tym bardziej, że ich biały kolor pięknie kontrastuje z zielenią trawy i kolorowymi roślinami – podpowiada Małgorzata Nowodworska. – Niezależnie od tego jakie oprawy wybierzemy do ogrodu, zwróćmy uwagę, by były wykonane z trwałych materiałów, takich jak stal, aluminium, szkło czy tworzywa sztuczne. Pamiętajmy też, że lampy zewnętrzne powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych, co umożliwi ich bezpiecznie stosowanie w warunkach podwyższonej wilgotności i możliwego kontaktu z wodą. Zwróćmy uwagę, by miały podwyższony stopień ochrony IP, co najmniej IP 44.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy