Żywa czy sztuczna? Jaką choinkę wybrać na zbliżające się święta Bożego Narodzenia? Jest ona niezaprzeczalnym symbolem świąt i stanowi główną ozdobę w domu. Zarówno żywe, jak i sztuczne choinki mają zalety, jak i wady, dlatego wybór powinien być uzależniony od gustów i przekonań domowników.
Choinki żywe mają wielu zwolenników. Pięknie pachną i wyglądają tworząc wyjątkową świąteczną atmosferę, Poza tym samo wybieranie, kupowanie, transportowanie i ubieranie żywej choinki to prawdziwy rytuał, bez którego trudno wyobrazić sobie święta. Naturalne choinki pochodzą z plantacji i są przyjazne dla środowiska. Wyrzucone na śmietnik rozkładają się nieporównanie krócej niż ich sztuczne odpowiedniki. Jeżeli mamy ogródek to opadłe igły i drobne gałązki możemy wyrzucić na kompost.
Żywa choinka – jak ją ustawić
Kupując drzewko zwróćmy uwagę na igły – powinny być lśniące, intensywnie zielone i mocno przytwierdzone do gałązek. Miejsce ścięcia drzewka powinno być świeże i niezaschnięte. Zaopatrzmy się też w centymetr i dopasujmy choinkę do miejsca, w którym ją ustawimy. Pamiętajmy, aby stała z dala od grzejnika czy kominka. W przeciwnym wypadku szybko wyschnie i zgubi igły. Żywe drzewka wymagają czasu do aklimatyzacji do warunków domowych. Po zakupie choinki pozwólmy jej spędzić kilka dni w temperaturze ok. 10 st. C, a dopiero potem przenieść do pokoju. Odwdzięczy się nam zdrowym kolorem igieł i pięknym zapachem.
Decydując się na naturalne drzewko, możemy wybierać spośród jodły, świerku i sosny:
-
Jodła kaukaska – igły jodły długo utrzymują się na gałązkach i nie opadają lecz usychają. W sprzyjających warunkach jodła może dekorować mieszkanie nawet przez 2 miesiące.
-
Świerk polski cechuje się świeżym żywicznym zapachem, jednak jego gałęzie są giętkie, a igły szybko schną i opadają. C
-
Świerk kłujący srebrny ma krótkie, kłujące igły o kolorach od sinozielonej po srebrzysty.
-
Jodła Frasera (dostępna m.in. w Leroy Merlin) Jej naturalnym siedliskiem jest amerykański Park Narodowy Great Smoky Mountains. Posiada ciemnozielone, błyszczące igły, które długo się utrzymują. Ma stożkową, regularną koronę, charakteryzuje ją bardzo przyjemny zapach. Polecana jest także pasjonatom ogrodnictwa. Zakupiona w donicy i posadzona potem w ogrodzie najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, dobrze znosi niskie temperatury.
Choinkę żywą można zwrócić
Obecnie w marketach i szkółkach można kupić choinki cięte, kopane i hodowane w donicach. Na specjalną uwagę zasługują drzewka z pełną bryłą korzeniową hodowane w donicach. Drzewka te, o ile będziemy je systematycznie podlewać i przetrzymywać w domu nie dłużej niż 2-3 tygodnie, możemy wiosną posadzić w ogrodzie i cieszyć się ich widokiem przez długie lata.
Jeśli jednak nie mamy ogródka to w tym roku świąteczne drzewka, można zwrócić. Akcję przyjmowania choinek prowadzi wiele marketów i firm w Polsce. Warto poszukać takiego miejsca w swojej okolicy i tam oddać niepotrzebne drzewko.
Akcja pod nazwą „Zwróć choinkę naturze” trwa w Leroy Merlin od 2.01 – do 15.12.2020. Zebrane choinki zostaną przekazane do jednostek samorządowych miast odpowiadających za zieleń miejską i posadzone w parkach, na skwerach i innych miejscach.
Choinki sztuczne
Niewątpliwą zaletą choinki sztucznej jest to, że zdobi nasze mieszkanie tak długo, jak sami tego chcemy. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób wyjeżdżających święta, które jednak chciałyby po powrocie do domu przedłużyć sobie świąteczny nastrój. Igły sztucznej choinki nie opadają, więc nie mamy problemu ze sprzątaniem mieszkania. Nie musimy zastanawiać się też co zrobić z choinką po świętach. Wystarczy schować ją do pudełka i przechowywać w piwnicy do następnych świąt.
Decydując się na sztuczną choinkę „ratujemy” jedno żywe drzewko przed wycięciem. Jednak pamiętajmy, że sztuczna choinka jest zrobiona z plastiku, który rozkłada się przez wiele lat, więc nie wyrzucajmy jej po roku. Raczej zainwestujmy w dobrej jakości drzewko, które zostanie z nami na długo.