Przyciąga wzrok swoimi imponującymi białymi kwiatostanami i szpiczastymi liśćmi. Mimo że wygląda egzotycznie i pochodzi z "ciepłych krajów", to z powodzeniem może rosnąć w naszym klimacie, jeśli zapewnimy jej osłonięte od wiatru, nasłonecznione stanowisko i odpowiednią glebę.
Juka karolińska rośnie jako pospolity chwast w południowych i wschodnich stanach USA. W naszym klimacie zadomowiła się na dobre, doskonale sobie radzi i z powodzeniem możemy uprawiać jej różne odmiany. W pierwszych 2-3 latach uprawy widzimy wachlarz dość sztywnych zielonych liści, z którego potem wyrasta długa łodyga z białymi lub kremowymi kwiatami.
Stanowiska słoneczne i zaciszne
Jukę można kupić w postaci sadzonki, można podzielić na wiosnę skupiska sadzonek rosnących przy starszej roślinie matecznej. Uzyskane sadzonki wsadzamy na miejsce stałe i przycinamy liście, by szybciej się ukorzeniły. Nasiona juki słabo kiełkują, dlatego lepiej jest podzielić roślinę. Rośliny te lubią stanowiska słoneczne, ale zaciszne. Podłoże powinno być przepuszczalne i zasadowe. W glebie gliniastej i mokrej nie będzie rosła. Juka nie lubi przesadzania, tworzy bardzo długie korzenie, ciężko jest ją wykopać i przesadzić w inne miejsce.
Im więcej dobrego nawozu np. kompostu i podlewania, tym obficiej juka zakwita. Fot.Pixabay
Z wodą nie należy przesadzać, ponieważ korzenie juki są wrażliwe na nadmiar wody. W okresach suszy podlewamy roślinę rzadziej, ale obficie i nie zapominamy o nawozie do roślin kwitnących. Po kwitnieniu usuwamy kwiatostan, na bieżąco usuwamy wszystkie podsychające liście. Systematycznie sprawdzamy, czy w liściach nie schowały się ślimaki, szczególnie te nagie, które szerzą spustoszenie na rabatach i grządkach. Z nastaniem zimy rozety liściowe należy obwiązać sznurkiem, aby padający śnieg nie połamał liści. Okrywamy również korzenie, aby mróz nie uszkodził ich w bezśnieżne zimy.
Plamistość liści i antraknoza
Juka ogrodowa jest odporna na choroby, ale w skrajnych warunkach pogodowych może być porażona przez grzyby. Gdy na liściach pojawią się okrągłe lub nieregularne plamy, które z czasem zaczynają się wykruszać, to mamy do czynienia z plamistością liści. Jeżeli pojawią się nekrotyczne drobne plamki na liściach i łodygach, a liście przedwcześnie opadają, to roślina jest porażona przez antraknozę. Wszystkie chore liście należałoby spalić, a roślinę opryskać preparatem Topsin M 500 SC lub Switch 62,5 WG.Często w kwiatach znajdziemy kolonie mszyc, a za mszycami zawsze pojawiają się mrówki. Kwiatostany z mieszkańcami nie są atrakcyjne, dlatego należy zwalczać mszyce. Można zastosować wyciąg z cebuli, wrotyczu, czosnku lub pokrzywy, albo zastosować Afik, lub w ostateczności Calypso 480 SC albo Mospilan 480 SC.
Odmiany:
– ‚Variegata’ ma liście z białym obrzeżem, jest niska – dorasta do 60 cm.
– ‚Bright Edge’ dorasta do 50 cm. Liście wzdłuż krawędzi są kremowobiałe.
– ‚Color Guard’ o dorasta do 75 cm wysokości, liście mają podłużny żółty pas. Pod wpływem niskiej temperatury w środku tego paska pojawia się różowy kolor.
– ‘Ivory Towers’ z szerszymi kremowymi obrzeżami liści