Tuż po zbiorze owoców wiśni i czereśni można przycinać te drzewa. Latem drewno drzew pestkowych jest najmniej narażone na choroby, a regularnie odmładzanie poprawia kwitnienie i owocowanie tych drzew. Cięcie letnie wykonujemy zawsze w słoneczny, najlepiej w bezwietrzny dzień. Duże rany smarujemy preparatem Funaben Plus 03 PA lub Sadomal Balsam. Preparat ten przyspiesza gojenie się ran, jest zielony, więc dobrze ukrywa miejsce cięcia. Za opakowanie 200 g zapłacimy 12 zł. Funaben Plus kupimy w opakowaniu 350g już za 10 zł. Jeżeli mamy wiele małych ran powstałych po cięciu, to drzewa należy opryskać.
Wiśnie szybko reagują na cięcie wytwarzając dużo drobnych pędów kwiatowych. Dlatego potrzebne jest systematyczne przycinanie pędów i odmładzanie wiśni. Zawsze wycinamy pędy rosnące do środka korony, nadmiernie ją zagęszczające, krzyżujące się, chore i połamane, a także pokładające się na siebie i po ziemi. Jeżeli nie przycinamy wiśni, to owocowanie przenosi się coraz wyżej i na końcówki pędów, z których z każdym rokiem trudniej będzie zrywać owoce. Owoce rosnące w środku korony będą dojrzewać później i nie będą tak słodkie i wybarwione, jak rosnące w pełnym słońcu.
U wiśni w wieku 6-15 lat powinniśmy wyciąć do 20 proc. gałęzi i pędów właśnie ze środka korony. Drzewa starsze co 2-3 lata systematycznie obniżamy obcinając grube konary tuż nad rozwidleniem. Zdarza się, że z zaniedbanego drzewa trzeba wyciąć do 40 proc. niepotrzebnych gałęzi. Odmładzanie lepiej jest rozłożyć na 2-3 lata, żeby drzewo nie wypuściło zbyt dużej ilości pędów naraz.
Czereśnie tworzą luźniejsze korony w porównaniu z wiśniami, a owoce pojawiają się na starszych pędach. Jednak zawsze należy wprowadzać rotację pędów i nie można dopuścić do nadmiernego rozrastania się korony. Warto utrzymywać 4 m wysokość czereśni. Wtedy łatwo zerwiemy owoce i wykonamy potrzebne zabiegi.
Jeżeli w ciągu sezonu zauważymy na pędach brązowe wycieki, to musimy przyłożyć się do cięcia i ochrony drzewa. Te wycieki to nic innego niż bakterie wywołujące raka drzew. Niektóre gałązki na końcach zamierają, liście zasychają i drzewo powoli zamiera. Ta choroba to brunatna zgnilizna drzew. W obu przypadkach, jeżeli choroba występuje w znacznym nasileniu, drzewo należy usunąć i najlepiej spalić. Jeżeli choroby dopiero zaczynają męczyć nasze wiśnie i czereśnie, to koniecznie należy wyciąć chore pędy z 10 cm nawiązką zdrowego pędu. Po takim sanitarnym cięciu konieczna jest ochrona chemiczna, żeby zahamować rozprzestrzenianie się chorób. Warto zastosować Miedzian 50 WP. Pamiętajmy, że ważny jest również termin jego zastosowania. Jeżeli dopiero teraz zaobserwowaliśmy niepokojące objawy warto przyciąć i opryskać drzewa. Ale środek ten należy stosować od początku wiosny, gdy tylko ruszy wegetacja. Miedzian 50 WP stosujemy przemiennie z innymi preparatami np.: Topsin M500 SC, Signum 33WG lub Rovral 500 SC i zawsze zgodnie z zaleceniami na etykietach dołączonych do każdego środka.