Przeszklony ogród zimowy to dodatkowa przestrzeń, na której budowę decyduje się coraz więcej osób. Wypełniona naturalnym światłem i roślinnością, może stanowić zarówno strefę relaksu, jak i całoroczne miejsce spotkań z przyjaciółmi. Ponadto, zapewnia wnętrzom jasność, ochronę przeciwsłoneczną oraz izolację cieplną. Podpowiadamy, jakie rozwiązania materiałowe i konstrukcyjne wybrać, by zaaranżować odpowiednio ogród zimowy.
Budowa ogrodu zimowego to inwestycja, która oprócz komfortu cieplnego, czystości i ochrony przeciwsłonecznej, zapewnia niezwykłe doznania estetyczne. Ponadto, wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań szklanych pozwala stworzyć komfortową i bezpieczną przestrzeń z widokiem na niebo.
Przy wyborze materiałów potrzebnych do budowy ogrodu zimowego, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim ryzyko przegrzewania się pomieszczenia. Aby tego uniknąć, należy rozważyć montaż szyb, które zapewniają maksymalny komfort termiczny wewnątrz, niezależnie od stopnia nasłonecznienia na zewnątrz. Najlepiej, jeśli będą one pokryte niskoemisyjną powłoką, która blokuje nadmierne działanie promieni słonecznych.
Innym sposobem zacienienia pomieszczenia jest wykorzystanie metody Micro Shade. Jest to metalowa taśma o grubości 0,2 milimetra, która na całej swojej powierzchni posiada małe otworki, umożliwiające promieniom słonecznym przedostanie się do pomieszczenia, a jednocześnie blokuje przenikanie energii słonecznej. W okresie letnim poziom redukcji sięga nawet 90 procent. Wykorzystywana w fasadach, dachach i świetlikach taśma to prosty sposób na zapewnienie dostępu do naturalnego światła dziennego, bez ryzyka przegrzania pomieszczenia.
Szkło, które zamienia energię elektryczną w ciepło
Innowacyjnym i bardzo nowoczesnym rozwiązaniem dla ogrodów zimowych jest tzw. aktywne szkło, które zamienia energię elektryczną w ciepło. Szkło to może być wykorzystywane na dachach, w oknach, czy szklanych podłogach. Często w pomieszczeniach, w których znajduje się tego typu szkło, nie ma potrzeby instalowania grzejników, co pozwala zaoszczędzić miejsce. Ponadto, nie ma przeciągów i poczucia chłodnych szklanych ścian, gromadzący się na szklanym dachu śnieg topnieje. Aktywne szkło zapobiega również kondensacji poprzez stabilne i jednostajne ogrzewanie. W zależności od struktury szkło to może ogrzewać na zewnątrz lub do wewnątrz.
Kolejnym, nie mniej istotnym czynnikiem, jaki należy uwzględnić przy wyborze materiałów do budowy ogrodu zimowego, jest selektywność szkła – stosunek przepuszczalności światła widzialnego do całkowitej transmisji energii słonecznej. W tej kategorii prym wiedzie szkło charakteryzujące się ekstremalnie wysokim stopniem selektywności, a co za tym idzie – zapewniające maksymalną ochronę przeciwsłoneczną.
Szkło hartowane zapewnia bezpieczeństwo
Budując ogród zimowy, trzeba mieć również na uwadze bezpieczeństwo domowników. Dlatego istotne jest, aby szkło było hartowane, które od klasycznego odróżnia to, że lepiej chroni przed naprężeniami cieplnymi i uderzeniami np. kul gradowych lub gałęzi drzew. Przykładem szkła, które doskonale sprawdzi się jako jeden z komponentów w zespoleniu w ogrodzie zimowym jest szkło laminowane, zbudowane z dwóch lub więcej tafli szkła, połączonych folią PVB. W przypadku stłuczenia szyby, folia utrzymuje fragmenty szkła na miejscu.
Łatwe do utrzymania w czystości są szyby samoczyszczące
Kolejnym wyzwaniem, jakie niosą za sobą wielkogabarytowe elementy szklane, jest utrzymanie ich w czystości. Najlepiej więc wybierać szkło samoczyszczące, do którego powierzchni przywiera mniej kurzu i zanieczyszczeń. Dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko czas, ale i pieniądze. Montaż tego typu szyby zmniejsza się zużycie wody i detergentów. Samoczyszcząca powłoka charakteryzuje się dożywotnią trwałością i spełnia swoje funkcje przez cały okres eksploatacji przeszklenia.
Osobom, które cenią estetykę i dobry design, na pewno spodoba się przeciwsłoneczne szkło typu parasol, które łączy właściwości funkcjonalne z dekoracyjnym charakterem. Dostępne jest w kolorze zielonym, brązowym i szarym. W przypadku ogrodów zimowych, barwione w masie szkło najlepiej sprawdzi się na dachach i w świetlikach.