Zarówno projektowanie ogrodów, jak również ich urządzanie, są czynnościami wymagającymi zaangażowania oraz odpowiedniej wiedzy i umiejętności, którą niewątpliwie posiada Pan Stanisław – ogrodnik firmy Greinplast, który opowiada o urokach tego miejsca. To on od kilku lat dobiera i pielęgnuje rośliny, które możemy tutaj podziwiać. Dziś wraz z grupą pomocników dogląda oraz ciągle powiększa obszary zielone na terenie placówki. Obecnie na tym terenie to między innymi kilkanaście donic z kwiatami sezonowymi, 27 klombów różnej wielkości, trawniki oraz mały lasek, z jeziorkiem przy którym kwitną kaczeńce i lilie.
Czy zielone miejsca, wśród których przechadzają się klienci i pracownicy Greinplast to wyłącznie Pana zasługa?
Teren zielony naszej firmy jest tak duży, że nie byłbym w stanie zagospodarować go sam. Doglądam jeszcze ogrodów w drugiej placówce oraz w ośrodku wypoczynkowym dla pracowników naszej firmy, więc byłoby to fizycznie niemożliwe. Iglaki, Magnolie, Azalie i Katalpy w pierwszej części ogrodu były już posadzone, kiedy rozpocząłem tutaj pracę. W tym obszarze zostały dosadzone jeszcze rośliny takie jak róże, hortensje oraz juki. Po wybudowaniu budynku, w którym obecnie znajduje się dyrekcja sukcesywnie pojawiały się kolejne miejsca do obsadzenia, które wypełniamy roślinnością. Końcem ubiegłego roku dosadzono np. tuje Szmaragd, które formujemy w kształt spirali, cyprysy, berberysy i trawę ozdobną.
Jakie rośliny możemy podziwiać w poszczególnych ogrodach?
O ogrodach
Greinplast można powiedzieć przede wszystkim, że są różnorodne. Kwitną tutaj odmiany roślin z różnych stron świata. Występujące tutaj azalie – to krzewy z pięknymi kwiatostanami o wspaniałym zapachu, urzekające feerią barw, drobne nasadzenia azjatyckie, drzewka bonsai i cyprysy zaskakują wielkością i niepowtarzalnością, natomiast świerki, sosny, klony kanadyjskie swoją bujnością. Oprócz tego występują tutaj irgi, irysy, agawy, katalpy, a to tylko niektóre rośliny z wachlarza tutejszej zieleni. Kwiaty i drzewa mienią się różnymi kolorami w zależności od pory roku. Roślinność jest tutaj bardzo wymagająca.
Poszczególne rośliny potrzebują indywidualnego podejścia. Jak na co dzień wygląda jej pielęgnacja?
Przede wszystkim zieleń musi otrzymywać odpowiednią porcję wody. W razie braków opadu sami jej dostarczamy. Nawodnienie obszarów zielonych jest zautomatyzowane. Pod włókniną i korą, między korzeniami roślin jest przeprowadzona sieć irygacyjna, która przy pomocy odpowiednich czujników i sterowników daje nam możliwość automatycznego kontrolowania ilości wody. Oczywiście jest również opcja dozowania ręcznego. Dodatkowo roślinność na bieżąco musi być przycinana i nawożona. Trawniki muszą być systematycznie podkaszane. W zależności od pory roku rośliny wymagają szczególnej opieki.
Jak więc wygląda całoroczne prowadzenie tutejszych ogrodów?
Wiosną zieleń budzi się do życia, więc wszystkie rośliny należy „odświeżyć”, przycinając je i nawożąc. Dysponujemy kilkoma rodzajami produktów nawożących, tak by dostosować się do potrzeb poszczególnych roślin. Tą porą roku dosadzamy również dodatkowe kwiaty i drzewka, tworzymy klomby oraz zakładamy ecoboard’y w miejscach, które tego wymagają. Latem nasadzenia są plewione a trawniki koszone kilka razy w miesiącu. Na szczęście dysponujemy sprzętem, który ułatwia nam te prace. Do naszej dyspozycji są trzy samochody – kosiarki. Dodatkowo w razie chorób poszczególnych roślin wprowadzamy opryski. Jesienią rośliny przygotowujemy tak by bez szwanku przetrwały zimę. Niektóre gatunki wykopujemy, niektóre przykrywamy gałązkami iglaków tak, by nie obmarzły w mroźne dni. Praca przy tej roślinności jest przez cały rok, na szczęście z zadowalającym efektem końcowym, który upiększa to miejsce.
Opracowanie: Barbara Nowak
Współpraca: Stanisław Gumieniak /
GREINPLAST