Różnego rodzaju markizy i pergole, to rozwijane osłony przeciwsłoneczne, które możemy zamontować zarówno na tarasach, jak i na znacznie mniejszych balkonach. Wybór odpowiedniej konstrukcji, uzależniony jest od wielkości przestrzeni, którą chcemy osłonić oraz możliwości montażu. Dobrze dopasowane urządzenie, będzie wygodne i praktyczne w użytkowaniu.
– Markizy zdobywają coraz większą popularność na naszym rynku – przyznaje Maciej Rug, przedstawiciel firmy MARIOT w Rzeszowie. – Jeżeli chcemy korzystać z uroków tarasu, a jednocześnie zabezpieczyć się przed słońcem, rozwijane osłony słoneczne są bardzo dobrym rozwiązaniem. Zanim jednak wybierzemy wielkość i rodzaj osłony, warto przyjrzeć się, o jakich porach dnia i pod jakim kątem pada cień w miejscu, które chcemy osłonić.
Do zaciemnienia niedużych balkonów stosuje się najczęściej markizy poręczowe lub typowe modele balkonowe. Te drugie, wyposażone są w ramiona, które z jednej strony przykręca się do ściany, a od góry do belki markizy. Długość tych ramion, decyduje o wysięgu markizy.- Dużą zaletą tego typu markiz, jest możliwość ustawienia osłony pod dużym kątem – mówi Maciej Rug. – Dzięki temu, sprawdzają się zarówno na balkonach wychodzących na wschodnią, jak i zachodnią stronę. Markizy poręczowe natomiast, mocuje się do poręczy balkonu. Ramię może być ustawione pod dowolnym kątem, zapewniając częściowe lub całkowite zasłonięcie balkonu. Taką markizę można też zaciągnąć niczym roletę. Wtedy materiał mocuje się na zaczepach znajdujących się przy poręczy balkonu.
Na balkonach stosowane są również modele kompaktowe, czyli markizy ze składanymi ramionami. Nie mają one tzw. belki montażowej, pozwalającej na dość swobodny wybór miejsca uchwytów montażowych. To ograniczenie jednak czasami okazuje się atutem, bo dzięki wspólnym uchwytom ramion bocznych i belki nawojowej, istnieje możliwość ustawienia kąta nachylenia markizy – od niewielkiego spadku do niemal pionowego ustawienia. – Na dużych balkonach oraz na tarasach, najczęściej stosowane są typowe markizy tarasowe ze składanymi ramionami i belką montażową – tłumaczy przedstawiciel firmy MARIOT.- Ich przewaga nad markizami o konstrukcji kompaktowej polega na znacznie większych możliwościach pozycjonowania uchwytów montażowych. Mogą być montowane do ściany, sufitu, a przy zastosowaniu specjalnych uchwytów, także do krokwi dachowych.
– Oprócz typowych markiz montowanych na stałe, ciekawym rozwiązaniem są markizy ogrodowe oraz markizy boczne. – mówi Maciej Rug.- Markizy ogrodowe montowane są na stabilnych słupach aluminiowych i nie wymagają łączenia ich z żadnym budynkiem. Są to tak zwane markizy wolnostojące. Ich wielkość i konstrukcja pozwalają na zacienienie nawet bardzo dużych powierzchni, umożliwiając stworzenie pod nimi nawet niewielkich przyjęć. Markiza boczna, dobrze sprawdza się i na balkonie i na tarasie. Oprócz tego, że osłoni nas od bocznych promieni słonecznych np. wieczorem, dodatkowo zabezpieczy przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Tworzy coś w rodzaju parawanu.
Atrakcyjną formą zacieniania okien i fasad szklanych, są refleksole czyli markizy fasadowe. Najczęściej spotykane są w architekturze nowoczesnej. Zastosowany w nich boczny system prowadzenia sprawia, że refleksole stanowią idealną i elegancką formę zacienienia do niemal każdej fasady. Nowoczesnym rozwiązaniem są również markizy dachowe, które oprócz skutecznej ochrony przed słońcem, są eleganckim elementem wystroju. Markizy dachowe dostępne są również w wersji z zakrzywionymi prowadnicami. Dzięki temu mogą ograniczać nie tylko promienie słoneczne od góry, ale także od czoła budynku.
– Bardzo efektowną przesłoną słoneczną tarasów jest też pergola – dodaje Maciej Rug. – W przeciwieństwie do markizy, która głównie chroni z jednej strony, pergola umożliwia dodatkowo osłonięcie z góry oraz przedniej strony domu. Pergola podparta jest dodatkowo od podłoża. Dzięki temu, że jest wzmocniona dodatkową konstrukcją, możemy korzystać z niej również, kiedy pada deszcz.
Kolorystyka i sterowanie
Każdy z producentów markiz, posiada kilka podstawowych kolorów konstrukcji markizy. Najczęściej są białe, brązowe, szare, srebrne i beżowe. Ale istotną kwestią przy wyborze markiz oprócz kolorystyki, jest także materiał, z którego została wykonana. Najlepiej wybierać produkty z wysokiej jakości tkanin akrylowych, impregnowanych środkami zwiększającymi odporność na zabrudzenie, blaknięcie oraz niszczenie przez wodę. Ponadto dobrze jest, gdy użyte są tkaniny odbijające promienie UV.
– Markizy mogą być sterowane ręcznie za pomocą korby lub elektrycznie, przy użyciu montowanego na ścianie wyłącznika lub pilota zdalnego sterowania – mówi przedstawiciel firmy MARIOT. – Te sterowane ręcznie są tańsze, ale mniej komfortowe. Przy sterowaniu elektrycznym, jest możliwość zastosowania czujników pogodowych. To ważne, zwłaszcza przy zmiennych warunkach pogodowych. W przypadku burzy i silnego wiatru, należy je złożyć, by nie uszkodziły się elementy konstrukcyjne. Dzięki czujnikom przy silnym wietrze markiza zwinie się samoczynnie, a przy dużym nasłonecznieniu sama się rozwinie.
Kupując markizę z napędem elektrycznym, warto dopłacić i wybrać silnik z możliwością awaryjnego zwijania korbą. Jest to niezbędna funkcja w sytuacji, gdy trzeba będzie markizę szybko zwinąć, podczas awarii zasilania albo gdy zawieruszy się pilot.