Czy wilgoć na oknach świadczy o problemie wynikającym z właściwości samych okien? Niekoniecznie. Zatem gdzie szukać przyczyny i jak postępować?
Zaburzona wentylacja powietrza
Składa się na to kilka istotnych czynników. Po pierwsze, nadmiar wilgoci w powietrzu, co jest skutkiem niewłaściwego wietrzenia pomieszczenia. Po drugie, różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Szczególnie często zdarza się to w okresie zimowym, kiedy pomieszczenie mieszkalne ogrzewamy do wysokich temperatur, a na zewnątrz jest mroźno. Trzeci powód to problem z niewłaściwą izolacją styku pomiędzy oknem i murem. Czym to jest spowodowane? Na przykład tym, że pianka poliuretanowa została nieodpowiednio zabezpieczona, dlatego może w nią wnikać wilgoć, przez co pianka traci swoje właściwości. Problem z izolacyjnością może być również związany z nieprawidłowo ocieplonymi szpaletami okiennymi czy też strefą podparapetową. Dlatego poprzez zlokalizowanie miejsca skraplania się wody (na murze, oknie) możemy stwierdzić, że właśnie tam występuje punkt, w którym jest największa różnica temperatur.
Jak postępować, aby poprawić sytuacje?
Najprostsza metoda to wietrzenie pomieszczeń. Trzeba jednak pamiętać, aby wyłączyć wtedy kaloryfer w celu unormowania temperatury. Wspomożenie wentylacji za pomocą założenia nawiewników też znacząco poprawi sytuację. Można sprawdzić, w jakim stanie są stykające się miejsca okna z murem. Sprawdzenie ich pozwoli uszczelnić punkty, przez które zimno z zewnątrz przedostaje się do środka. Możliwe nawet, że zastosowanie odpowiedniej fugi z masy uszczelni np. miejsce styku okna z parapetem. Warto jednak pamiętać o podstawowej zasadzie. Od zewnątrz musi znajdować się materiał uszczelniający – paroprzepuszczalny, natomiast od wewnątrz – paroszczelny.
Jaką wentylację pomieszczenia zastosować?
Wentylacja grawitacyjna to tzw. wentylacja naturalna. Jej intensywność zależy od wielkości kanałów wentylacyjnych i od wiatru. Działanie odbywa się na zasadzie przepływu powietrza w kominie wentylacyjnym, np. gdy w domu jest cieplej niż na zewnątrz. Taka wentylacja ma oczywiście swoje zalety i wady. Zaletami będą np. niskie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, oszczędzanie miejsca. Sprawdza się ona także w pomieszczeniach, gdzie są kominki lub kotły posiadające otwartą komorę spalania. Do wad możemy natomiast zaliczyć brak filtracji powietrza, kontroli i regulacji wentylacji, uzależnienie od warunków atmosferycznych oraz brak możliwości odzyskania ciepła. Efekt taki prowadzi do bardzo niskiej jakości powietrza, co w dużej mierze przekłada się na nasze samopoczucie.
O opinie zapytaliśmy pana Jacka Paszka – Doradcę Techniczno-Handlowego w firmie MARIOT:
Aby wentylacja grawitacyjna działała musi być obieg powietrza. Kanałami wentylacyjnymi powietrze uchodzi z pomieszczenia. Natomiast przy bardzo dużej szczelności okien i drzwi brak jest dopływu powietrza z zewnątrz co często powoduje efekt odwrotny, tzn. przez kanały wentylacyjne do pomieszczenia napływa zimne powietrze.
Wentylacja mechaniczna – w tym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, wymiana powietrza odbywa się w sposób mechaniczny. Najczęściej taka wentylacja stosowana jest w pomieszczeniach wymagających wentylacji wywiewnej, która „wyrzuca” zużyte powietrze na zewnątrz elewacji (pomieszczenia bez okien, kuchnia, łazienka) i nawiewnej zasysającej powietrze z zewnątrz i tłoczącej je do pomieszczenia z wentylacją. Trzeba pamiętać również o rozmieszczeniu nawiewów w odpowiednim miejscu i odległości. Wentylacja mechaniczna nie jest zależna od warunków atmosferycznych, co oznacza, że możemy regulować intensywność, z jaką powietrze ma być wymieniane. Wystarczy tylko zmienić prędkość obrotową wentylatora. W ten sposób nasze pomieszczenie będzie ogrzewane lub chłodzone, a tym samym zadbamy o odpowiedni poziom wilgotności w budynku.
Mikrowentylacja jest to działanie wynikające z odpowiedniego ustawienia klamki (w położeniu 45 stopni w górę) – pomiędzy uchyłem a rozwarciem. Aby cyrkulacja powietrza spełniała w tym przypadku swoje funkcje, ważne są zarówno gabaryty okna, jak i system zastosowanych okuć. Gdy nasze okno nie jest wyposażone w taką funkcję, możemy zastosować nawiewniki na oknach. Szczelnie zamknięte okna, posiadające nawiewniki, w sposób ciągły doprowadzają świeże powietrze do pomieszczeń. Najczęściej nawiewniki montowane są w pokojach, gdzie powietrze (przepływając przez całe mieszkanie) doprowadzane jest do miejsc wyposażonych w kanały wentylacyjne (WC, łazienka, kuchnia). Taki proces umożliwia usunięcie powietrza z zanieczyszczeniami na zewnątrz.
Nie zapominajmy jednak o naszym zdrowiu, które w przypadku utrzymywania się nadmiernej wilgotności może być narażone na choroby górnych dróg oddechowych.?
Więcej szczegółowych informacji uzyskają Państwo w siedzibie
firmy Mariot:
Rzeszów, ul. Popiełuszki 5,
tel. 17 85 909 85,
mariot@mariot.pl,
www.mariot.pl