Reklama

Dom

Trawa na dachu? Da się zrobić

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 25.04.2022
62764_dach
Share
Udostępnij

Zielone magazynują sporo wody opadowej i chronią wnętrze domku przed przegrzaniem. Ale zanim zostaną zamontowane, trzeba przemyśleć wszystkie rozwiązania techniczne oraz cenę całej instalacji.

Najważniejsza jest mocna konstrukcja całego letniego domku. Musi być solidna, ponieważ 1 m² może ważyć do 180 kg. Optymalne nachylenie zielonego dachu to kąt 5-25°. Im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym bardziej stabilna warstwa zielona. Przy większym, nachyleniu należy zastosować specjalne rozwiązania aby nie doszło do osunięcia się z dachu zielonej części.  

Wszystkie elementy używane do budowy domku i dachu nie mogą być uszkodzone. Powinny być starannie dobrane i odpowiednio zaimpregnowane. Pokrycie dachu musi być szczelne, nie może dojść do przepływu wilgoci, ponieważ wiąże się to z kosztowną naprawą. 

Rynny są konieczne, ponieważ odprowadzają nadmiar wody, najlepiej do ustawionych pod nimi beczek lub do ogrodu wodnego magazynującego wodę opadową. Warto również zamontować system rozsączający wodę po ogrodzie.

Na strop wykładamy tzw. warstwę ochronną, która oddziela go od korzeni roślin i chroni od wilgoci. Najczęściej stosowana jest gruba folia PCV lub HDPE, które skleja się na zakładki. Minimalna grubość foli to 0,5mm.

Na folię wykładamy warstwę termoizolacyjną, najczęściej ze styropianu EPS 100. A na nią kładziemy warstwę hydroizolacyjną np.: papę na klejone zakładki, folię lub specjalne membrany. 

Kolejna warstwa ochronna ma być wyłożona grubą włókniną o gramaturze minimum 150g/m². Na nią kładziemy warstwę drenażową, dzięki czemu podczas deszczu odpłynie nadmiar wody z dachu. Ta warstwa ma również za zadanie magazynować wodę podczas przedłużających się okresów suszy. Kolejnym jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego napowietrzenia. Zazwyczaj wykonuje się ją z maty drenażowej o grubości minimum 2,5 cm. 

Na drenaż kładziemy warstwę filtracyjną, która zatrzymuje drobiny podłoża, ale przepuszcza wodę do niższych warstw. Tutaj stosujemy włókninę o gramaturze minimum 200g/m². 

A na samym wierzchu mamy warstwę wegetacyjną, czyli podłoże z komponentów mineralnych o grubości minimum 10 cm, w którym sadzimy wybrane rośliny. Najczęściej są to tzw. rośliny na skalniaki np.: rojniki, rozchodniki. kostrzewę siną lub owczą, mchy, wrzosy, floksy skrzydlaste, macierzankę piaskową, smagliczkę skalną, zawciąg nadmorski – czyli rośliny znoszące ekstremalne warunki. 

Gdy już wszystkie rośliny zostaną posadzone, całość dokładnie i powoli podlewamy. Ten zabieg jest konieczny również podczas przedłużającej się suszy. Od czasu do czasu warto wejść na dach i wypielić siewki drzew, które często wyrastają na zielonym dachu.

Całość prac wygląda na proste do zrobienia ale należy wykonać je naprawdę dokładnie. Warto rozważyć wynajęcie firmy, która specjalizuje się w tego typu dachach. Zaoszczędzimy czas i będziemy mieć profesjonalną usługę. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy