Reklama

Dom

Borowiki i trufle z własnego ogródka? Można uprawiać

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 14.02.2022
59990_grzyby
Share
Udostępnij
W sklepach ogrodniczych i internetowych można kupić grzybnię np.: koźlarza, borowików, maślaków, rydzów, kani a nawet trufli. Warunkiem powodzenia uprawy jest posiadanie odpowiednich gatunkowo i wiekowo drzew.
 
Aby wyrosły borowiki, maślaki, smardze, podgrzybki, kanie i rydze zakupioną grzybnie aplikujemy przy drzewach iglastych tj. sosna, modrzew, świerk. Koźlarze urosną przy brzozach, a trufle przy bukach i dębach. Drzewa nie powinny mieć więcej niż 5-10 lat. Dobrym terminem na wyłożenie grzybni jest marzec i kwiecień, aplikowanie kończymy w listopadzie. W zależności od gatunku grzyba owocniki pojawiają się po 2 lub 10 latach. Ale warto poczekać na plony!
 
W przypadku Smardza substrat wykładamy w zacienione zarośla liściaste lub na rabatę wyłożoną korą iglastą – taką z worka. Często smardze pojawiają się w rok po założeniu rabat z roślinami ozdobnymi, gdzie dokłada się właśnie kory iglastej. Ale, aby grzyby pojawiały się każdego roku, potrzebne jest dobre zacienione miejsce z wcześniej przygotowanym podłożem z ziemi ogrodniczej z dużą zawartością torfu oraz trocin lub rozdrobnionego drewna i innymi dodatkami.
 
Grzybnię Maślaka aplikujemy przy młodych drzewach iglastych tj. sosna, modrzew. Do podłoża dodajemy ziemię ogrodniczą z dużą zawartością torfu i trocin drzew iglastych. W dobrych warunkach grzyby mogą pojawiać się po 3 – 4 latach. Zanim dodamy grzybni warto posadzić w odstępach od siebie różne niewysokie trawy, aby stworzyć warunki takie, jak w  młodniku.
Amatorzy Mleczaja rydza mogą spróbować uprawy pod młodymi sosnami lub świerkami. Podłoże należy przygotować nieco wcześniej: ziemię ogrodniczą mieszamy z odkwaszonym torfem lub ziemią z lasu. I wato dosadzić kilka sztuk traw, jak u maślaków. Pierwsze owocniki mogą pojawić się po 2-3 latach od aplikacji grzybni, która owocuje przez kilka lat, w zależności od warunków. 
A może Borowik usiatkowany lub szlachetny? Aplikujemy grzybnię pod młodymi dębami lub bukami. Podłoże również przygotowujemy z wyprzedzeniem, tak jak w przypadku rydzów. Owocniki pojawią się po 2-3 latach, a grzybnia zachowa żywotność do 5 lat.
 
Klasyka – Podgrzybek brunatny wyrośnie pod młodymi sosnami lub świerkami. Podłoże należy przygotować z ziemi ogrodniczej zmieszamy z odkwaszonym torfem. Owocniki pojawią się po 2-3 latach, a grzybnia zachowa żywotność do 5 lat.
 
Coś szlachetnego – Trufla. Grzybnie aplikujemy pod młodymi drzewami liściastymi tj.: leszczyna, topola, wierzba, dąb lub buk. Najpierw starannie przygotowujemy podłoże z ziemi ogrodniczej z dużą zawartością torfu. W dobrych warunkach owocniki mogą pojawić się dopiero po 6 – 10 latach od posadzenia grzybni. Ale i tak warto spróbować!
 
Coś innego Gąska zielona. Grzybnię aplikujemy od połowy kwietnia do października pod młodymi drzewami iglastymi tj.: sosna, świerk, modrzew. Podłoże do uprawy powinno składać się z ziemia ogrodniczej z dużą zawartością torfu oraz trocin drzew iglastych w proporcji 5:1. Owocniki pojawiają się po 2-3 latach, a grzybnia owocuje do 5 lat.
 
Czubajka kania rośnie na łąkach, polanach i na brzegach lasów od lata do jesieni. Można hodować ją w ogrodzie, pod warunkiem, że przygotujemy glebę zasobną w wapń i krzemian, a grzybnię zaaplikujemy w miejscu lekko zacienionym. Dodatkowo sadzimy kilka traw. Szpadlem nacinamy darń i dodajemy grzybnię bezpośrednio do gruntu. Następnie delikatnie udeptujemy i podlewamy. Obowiązkowo ściółkujemy cienką warstwą wiórów lub trocin i liści. 
 
Grzybnię Koźlarza aplikujemy pod młode drzewa liściaste tj. brzoza i topola osika. Warto dosadzi kilka traw i przygotować podłoże z ziemi ogrodniczej z dużą zawartością torfu. W dobrych warunkach klimatycznych grzyby mogą zacząć się pojawiać po 3 – 4 latach.
 
Grzybnię poszczególnych gatunków można kupić już od 25 do 60 zł za opakowanie. Grzybnia zapakowana jest w foliowe torebki, do których zawsze dołączona jest instrukcja aplikacji i pielęgnacji.
 
Grzybnię można dodać do przygotowanego podłoża, które składa się z 5 litrów torfu i 1 litra węgla drzewnego lub popiołu z ogniska, kominka (pod warunkiem, że było palone tylko drewno) oraz po pół litra gipsu i wermikulitu lub perlitu. Przygotowane podłoże mieszamy i nawilżamy. 
 
Następnie wokół pnia drzew wykopujemy kilka niewielkich otworów do miejsca, w którym pojawią się korzenie drzewa i wsypujemy po około pół litra wcześniej przygotowanego substratu. Potem przysypujemy otwory 5 cm warstwą ziemi i ściółkujemy korą, igliwiem lub liśćmi. Pamiętamy o podlewaniu niedużą ilością wody, ponieważ grzybnia nie może przeschnąć.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy