Można je wypatrzeć niemal na każdym parapecie. Cattleya Lindley to rodzaj botanicznych roślin z rodziny storczykowatych, który obejmuje wiele gatunków i hybryd. Należą do najprostszych w uprawie i to od nich można rozpocząć przygodę z orchideami.
Storczyki tworzą pseudobulwy o długości do 25 cm, na końcach których wyrastają jeden albo dwa mięsiste, skórzaste, zielone liście. Kwiaty rozwijają się pojedynczo lub w gronach na szczycie pędu kwiatowego. W zależności od gatunku i odmiany lub hybrydy, storczyki Cattleya wytwarzają niepowtarzalne i duże, mięsiste kwiaty o wielu kształtach, barwach i odcieniach, wzorach, o karbowanych lub gładkich płatkach, jedno-, dwu- lub wielobarwnych, gładkich lub pstrych z wyraźnymi wzorami. Kwiaty niektórych odmian ładnie pachną.
Cattleya lubią dużo rozproszonego światła, ale nie wystawiany ich na bezpośrednie działanie słońca. Najlepiej jest postawić doniczki na wschodnim lub zachodnim oknie. Jeśli chcemy ustawić doniczki na południowym oknie, można to zrobić ale wyłącznie pod warunkiem, że rośnie zapewnimy jakiś cień: czyli np. na zewnątrz rośnie drzewo lub krzew, które rozproszą światło.
Dbamy również o odpowiednią temperaturę: latem około 22-25°C, a zimą około 15-18°C. Równie ważna jest wilgotność powietrza: optimum to 80-60%. Aby uzyskać taką wilgotność warto systematycznie zraszać rośliny lub ustawić doniczki na większych podstawkach, wypełnionych żwirem i wodą.
Doniczki ze specjalnym podłożem do storczyków podlewamy, gdy dobrze przeschnie, czyli zazwyczaj podlewamy co tydzień. Do podlewania używamy miękkiej wody. Można wstawić doniczkę do większego pojemnika z wodą na 15 minut. Po upływie czasu, doniczkę wyciągamy i czekamy aż woda wycieknie.
Im większa doniczka tym podłoże wolniej wysycha i podlewanie wykonujemy co 10 – 12 dni. Jeśli doniczki ustawione są na parapecie bez izolacji, który szybko nagrzewa się, wówczas podłoże szybciej wysycha i trzeba podlewać częściej. Takie warunki nie sprzyjają storczykom. Im cieplej, tym powietrze bardziej suche, wówczas mogą nie wytworzyć się pąki kwiatowe, lub kwiaty mogą opaść. Jeśli przegrzeją się bulwy w podłożu, szczególnie w momencie, gdy są mocno podlane, może dojść do ich zagniwania. Kwiaty i paki mogą opaść, jeśli podczas wietrzenia zostaną mocno ochłodzone. Ale takie problemy mogą powstać tylko zimą.
Aby zawiązały się pąki kwiatowe, storczyki powinny rosnąć w miejscu optymalnie naświetlonym rozproszonym światłem. Kolejny warunek, to chłodniejsze noce z temperaturą, jak zimą, czyli 15-18°C. Gdy pąki pojawią się, u Cattleya zazwyczaj jesienią, do doniczek można włożyć specjalną tubkę z nawozem lub podczas cotygodniowego podlewania dostarczyć odpowiednio przeliczoną dawkę nawozu do storczyków. W zależności od gatunku, odmiany i warunków, Cattleya kwitną raz w roku, od trzech do ośmiu tygodni. Kiedy kwiaty przekwitną, a pęd uschnie, wówczas dosyć nisko go usuwamy, ale tak, aby nie uszkodzić pseudowbulwy.
Aby storczyki znów zakwitły muszą przejść okres spoczynku. W zależności od odmiany spoczynek trwa od jednego do sześciu miesięcy. W tym czasie rośliny rzadziej podlewamy, a nawóz stosujemy w obniżonej dawce i tylko raz na miesiąc. Doniczki pozostawiamy w jasnym pomieszczeniu i pilnujemy temperatury. W dzień nie powinna przekroczyć 25°C, a w nocy powinna oscylować 15-18°C. Ważne, aby utrzymać różnicę około 10°C pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy.
Cattleya nie lubią przesadzania. Gdy storczyk nadmiernie rozrośnie się i doniczka stanie się za ciasna, wyciągamy delikatnie roślinę, usuwamy stare podłoże, martwe korzenie i bulwy. Wsadzamy storczyka do większej doniczki ze świeżym podłożem, pamiętając o tym, ze bulwy i korzenie są kruche.
Czasem może się zdarzyć, że na liściach pojawią się brązowe, małe miseczki. To szkodniki: miseczniki, tzw. tarczówka. Domowe zabiegi polegają na przemyciu liści wodą z dodatkiem szarego mydła lub wyciągu z czosnku. Jeśli takie zabiegi nie pomogą, wówczas należy sięgnąć po Polysect Długodziałający, który stosujemy tylko dwa razy w roku.
Na wyprzedażach storczyki Cattleya można kupić za 35-55 zł, w zależności od wielkości doniczki i ilości pędów kwiatowych. Wyprzedaże w sklepach internetowych pojawiają się, gdy rośliny kończą kwitnienie i wtedy należy zapewnić im okres spoczynku, po którym znów zakwitną. Okazy w pełni kwitnienia kupimy od 55 do 200 zł w zależności od wielkości rośliny i ilości pędów kwiatostanowych.