Reklama

Dom

Wrażliwa na dotyk mimoza ozdabia ogrody

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 12.10.2021
56946_mimoza
Share
Udostępnij
Mimoza wstydliwa to krzaczasta, ciernista bylina pochodząca z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej. Dorasta do 75 cm wysokości i 120 cm szerokości i dlatego w uprawie doniczkowej pędy czasem wymagają podparcia. W naszym klimacie mimoza nie zimuje. 
 
Mimoza jest wrażliwa na dotyk, ciepło i światło. Jej pierzaste liście zwijają się nawet przy bardzo delikatnym dotknięciu, gdy zbliżymy ją do źródła światła i na noc. Kwiaty mimozy są kuliste o średnicy do 2 cm, sprawiają wrażenie puchatych, różowo-purpurowych pomponów. 

Mimoza będzie dobrze rosła w lekkim i żyznym podłożu: mieszamy ziemię uniwersalną, torf odkwaszony i piasek (1:1:1). Roślina ta najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej i w jasnym stanowisku, ze światłem rozproszonym. W jasnym pomieszczeniu mimoza kwitnie od lipca do września.
 
Warunkiem dobrego wzrostu i kwitnienia jest wysoka wilgotność powietrza. Liście mimozy można zraszać odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Dodatkowo, warto ustawić doniczkę z rośliną na większej podstawce ze żwirem, gdzie systematycznie dolewamy wody. Mimoza nie lubi zalewania korzeni, ponieważ szybko dochodzi do zagniwania, również źle znosi przesuszenie podłoża. Od wiosny do końca lata, co 2 tygodnie zasilamy roślinę nawozem do roślin kwitnących. 
 
Sadzonki można kupić już za 10 zł, a nasiona za 3 zł. Nasiona można wysiewać przez cały rok. Przed wysiewem moczymy je w letniej wodzie lub w naparze z rumianku przez 24 godziny. Aby dobrze kiełkowały należy zapewnić temperaturę 18-24°C. Wysiewamy do skrzynek napełnionych podłożem jak do uprawy. Podłoże powinno mieć temperaturę pokojową. Podczas kiełkowania i uprawy temperatura nie powinna spadać poniżej 20 °C. Jeśli tak się stanie, roślina może powoli zamierać.
 
Gdy dojdzie do przesuszenia powietrza, mogą pojawiać się przędziorki – małe pajęczaki żerujące po spodniej stronie liści. Pryskanie liści od spodu odstaną wodą przy dużym porażeniu może nie pomóc. Dlatego przy silnym porażeniu stosujemy Polysect Długodziałający SC. Zabieg powtarzamy po 14 dniach.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy