Reklama

Dom

Wyjątkowe strojne drzewa i krzewy ozdobne

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 13.09.2021
56167_kuflikk
Share
Udostępnij
Ogrodowe „perełki" – oryginalne krzewy i drzewa ozdobne, które wyjątkowo ubarwiają otoczenie. Co najbardziej zwraca uwagę późnym latem w miejskich i podmiejskich ogródkach? I ile to kosztuje?

W ogrodach pięknie prezentują się cedry, szczególnie odmiana ‘Pendula’ o płaczącej formie. Drzewo jest szczepione na pniu, dorasta do wysokości 4-5m i do szerokości 2-2,5m. Preferuje gleby żyzne, stanowiska słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów i wolne od zastoin mrozowych. Choć jest to odmiana odporna na braki wody, młode sadzonki warto podlać podczas przeciągającej się suszy. Odmiana znosi mrozy do -15°C, ale młode sadzonki zwyczajowo owija się włókniną zimową przez pierwsze 3-4 lata. Wiosną nowe przyrosty pięknie prezentują się na tle starszych pęczków igieł, które są rozmieszczone spiralnie na gałęziach. Sadzonki można kupić w dobrych szkółkach już od 50 zł.
 
Sośnica japońska o gęstej koronie, początkowo stożkowej, potem trochę nieregularnej. Ma podwójne, mięsiste, długie i szerokie igły zebrane na szczytach pędów w parasolowate okółki. Podczas mroźnych zim igły mogą lekko brązowieć. Aby nie dopuścić do przemarznięcia młode okazy należy okrywać. Sośnica wymaga gleby żyznej, kwaśnej, przepuszczalnej i wilgotnej. Najlepiej rośnie w półcieniu, na stanowisku przewiewnym i wolnym od zastoin mrozowych. Sośnica japońska dorasta w Polsce do 7m wysokości. Można ją kupić od 45 zł.
 
Biała forsycja czyli Abeliofylum koreańskie to luźno rozgałęziony krzew dorastający do 1,5 m wysokości i szerokości. Kwiaty są białe, o średnicy do 1,5 cm, ładnie i silnie pachną. Krzew lubi stanowiska słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów, a gleby przeciętne. Zakwita w marcu. Sadzonkę kupimy za 25 zł.
 
Znalazłam Kuflika odmianę ‘Leavis’ z pięknymi czerwonymi, igiełkowymi i długimi na około 15 cm kwiatami. Roślina ta kwitnie od czerwca aż do października. Kuflik u nas nie przezimuje, ale można uprawiać go w doniczce. Kuflik rośnie szybko, dorasta do 2,5m wysokości. Po kwitnieniu przycinamy przekwitłe pędy, a jesienią przenosimy roślinę do chłodnego na 15°C i widnego pomieszczenia, np. ogrzewanej szklarni lub oranżerii. Kuflik lubi gleby żyzne, próchniczne, kwaśne, umiarkowanie wilgotne, nie lubi zalewania korzeni. Latem stanowisko powinno być słoneczne ale osłonięte od silnych wiatrów. Sadzonkę kupimy za 20 zł. 

Coraz bardziej popularny judaszowiec chiński to bardzo atrakcyjne drzewo kwitnące na wiosnę przed pojawieniem się liści. Kwiaty pojawiają się w maju, zebrane są w pęczki po 3-6 sztuki, są jadalne, porastają niemal wszystkie pędy i pień. Drzewo dorasta do 4-5m wysokości i 2-3m szerokości. Drzewo wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od silnych wiatrów. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i zasadowa. Odmiana ‘Avondal’ kosztuje minimum 75 zł.
 
Dlaczego warto sadzić różne rośliny? Trawnik jest już niemodny. Wymaga wiele uwagi, czasu i nakładów finansowych. A drzewa sadzimy raz, mimo iż rosną powoli, z każdym rokiem przyrastają, oczyszczają i nawilżają powietrze, produkują tlen, korzenie stabilizują grunt. Patrząc na nie i słuchając szumu liści doświadczamy biernej hortiterapii, czyli terapii ogrodem. Dzięki obcowaniu z przyrodą można się wyciszyć, ukoić nerwy… Gdzie drzewa tam owady i ptaki. Dzięki jednej roślinie ogród ożywa i nie ma trawnikowej nudy.
 
Choć bronimy się przed roślinami obcego pochodzenia, w szczególności przed tymi inwazyjnymi i dbamy o gatunki rodzime, można uprawiać takie „perełki”. Jeśli nie pozwolimy im wymknąć się poza nasz ogród to prowadzimy świadomą i bezpieczną uprawę.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy