Reklama

Dom

Jak dbać o drzewa i krzewy owocowe

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 24.05.2021
53921_ogrod
Share
Udostępnij
Im większa roślina, tym większy system korzeniowy, dzięki któremu drzewa i krzewy pobierają wodę i składniki pokarmowe z ziemi. Ale do prawidłowego wzrostu i plonowania potrzebują corocznego dokarmiania, szczególnie podczas kwitnienia.
 
Podczas sadzenia nowych drzew klub krzewów, do dołka wrzucamy ziemię ogrodową pomieszaną z kompostem. Na początku młode drzewko musi się dobrze ukorzenić. Nadmiar nawozów może spowodować nadmierne zasolenie gleby i zamieranie korzeni, a następnie całych drzew. Zabiegi pielęgnacyjne przy nowych nasadzeniach polegają na systematycznym odchwaszczaniu dookoła posadzonego drzewka, podlewaniu, w razie przedłużającej się suszy i ręcznym niszczeniu gąsienic, które mogą doprowadzić do gołożeru.
 
W pierwszym roku po posadzeniu drzewa i krzewy dokarmiamy dorzucając kompostu oraz podlewając lub opryskując wyciągiem lub wywarem, albo rozcieńczoną gnojowicą z pokrzywy. W ten sposób ochronimy drzewka przed szkodnikami, chorobami i dostarczymy potrzebny do wzrostu azot.
 
W drugim i trzecim roku stosujemy nawożenie azotowe używając saletry amonowej lub mocznika. Wybrany nawóz rozsypujemy dookoła posadzonego drzewa na powierzchni do 2 razy większej niż jego korona. 
 
Aby drzewa lub krzewy dobrze kwitły i owocowały potrzebny jest potas. Nawożenie rozpoczynamy najwcześniej od 3 roku po posadzeniu. W wyjątkowych sytuacjach, czyli jeśli drzewko przemarzło, stosujemy delikatne nawożenie potasowe i fosforowe, ograniczając jednocześnie nawożenie azotowe.
 
Rośliny kwasolubne, czyli borówki wysokie, średnie i niskie oraz żurawina wymagają kwaśnej ziemi – rosną w podłożu na bazie kwaśnego torfu. Jednak w ogrodzie nie zapewnimy takich warunków, jak w naturze. Po pewnym czasie pH podłoża wzrasta i konieczne jest jego zakwaszanie. Aby prawidłowo dobrać ilość nawozu zakwaszającego, należy sprawdzić odczyn podłoża. Wiosną zazwyczaj stosuje się siarczan amonu, a jesienią siarczan potasu. W sklepach ogrodniczych można kupić nawóz w granulkach do rozcieńczania lub rozpuszczalne kapsułki, do podlewania roślin kwasolubnych przez cały sezon. W kapsułkach znajduje się optymalna ilość nawozu przeznaczona na konkretną powierzchnię uprawianych roślin. Wyliczona dawka działa przez określony czas.  
 
W sklepach ogrodniczych znajdziemy nawozy jedno, dwu i wieloskładnikowe oraz specjalistyczne, przeznaczone do nawożenia konkretnego gatunku lub grupy uprawianych roślin. Na każdym opakowaniu znajduje się tabela, w której znajdziemy informację o tym, ile nawozu powinniśmy użyć jednorazowo lub w kilku dawkach.
 
Wystarczy co 4 lata badać glebę z poszczególnych części ogrodu w Stacji Chemiczno-Rolniczej, aby potem samemu obliczyć potrzebną dawkę nawozów. Bez odpowiedniego nawożenia rośliny nie będą dobrze rosły i plonowały, ale zbyt duża dawka nawozów również może doprowadzić do takiej sytuacji.
 
Zamiast nawozów sztucznych lub po zmniejszeniu ich ilości, warto stosować wyciąg z żywokostu lekarskiego i mniszka pospolitego, z którymi wprowadzimy potrzebne roślinom składniki.  
 
Nie możemy zapomnieć o wapnowaniu części sadowniczej. Zabieg ten przeprowadzany co 3-4 lata. Ale przy zastosowaniu wapna, najlepiej granulowanego, należy sprawdzić jego zawartość w glebie, aby zastosować optymalna dawkę. 
 
Nawożenie nie jest trudną sztuką, ale aby osiągnąć zadowalające plony, trzeba pamiętać o powyższych zasadach.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy